Onobrychis viciifolia ve Onobrychis oxydonta var. armena türlerinin NaCl'ye toleransının doku kültürü teknikleriyle belirlenmesi
Determination of NaCl tolerance of Onobrychis viciifolia and Onobrychis oxydonta var. armena by tissue culture techniques
  1. Tez No: 275436
  2. Yazar: RAMAZAN BEYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Onobrychis viciifolia ve Onobrychis oxydonta var. armena türlerinin in vivo tohum çimlenme ve fide gelişimi ile in vitro tohum çimlenmesi, fide gelişimi, rejenerasyon ve polen çimlenmesi üzerine NaCl tuzluluğuna tepkileri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada NaCl konsantrasyonları 0, 5, 10, 20 ve 30 dS/m elektriksel iletkenliğe (EC) sahip olacak şekilde ayarlanmıştır. In vivo denemede tohum çimlenme ve fide gelişimi belirlenen NaCl oranlarında incelenmiştir. Ayrıca, In vitro denemede farklı MS konsantrasyonları (MS0, 1/2 MS, 1/4MS) belirlenen NaCl oranlarında incelenmiştir. Araştırma sonucunda; In vivo ve in vitro denemelerde artan NaCl konsantrasyonlarıyla, tohumların çimlenme yüzdesi, hipokotil ve kök uzunluğu, fide yaş ağırlığının azaldığı, fide kuru ağırlığı, ortalama çimlenme süresi ve kuru madde oranının arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, in vitro koşullarda 1/2 MS ortamının MS0 ortamı ile istatistiksel olarak benzer sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Bitki rejenerasyonu bakımından, sap eksplantlarının tüm NaCl seviyelerinde daha yüksek kallus oluşturma oranına sahip olduğu tespit edilmiştir. Her iki türde polen çimlenme oranı kıyaslandığında artan NaCl seviyesiyle azaldığı; O. oxydonta'nın NaCl muameleriyle az etkilendiği görülmüştür.Sonuç olarak, O. viciifolia'nın tüm NaCl seviyelerinde çimlenme, fide gelişimi ve rejenerasyonun daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu türün 10 dS/m NaCl'ye kadar tolerans gösterdiği belirlenmiştir. Deneme sonuçlarına göre O. viciifolia'nın O. oxydonta'dan NaCl tuzluluğuna daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir. Bu tez kapsamındaki çalışmalarla in vitro ve in vivo denemeler sonucunda korunganın iki türünde NaCl seviyelerinin tepkileri başarı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to evaluate the response of Onobrychis viciifolia and oxydonta var. armena to various levels of NaCl on in vivo seed germination, seedling growth and in vitro seed germination, seedling growth, regeneration and pollen germination. NaCl concentrations was adjusted to 0, 5, 10, 20 and 30 dS/m electrical conductivity (EC). In in vivo experiment seed germination and seedling growth were investigated on various NaCl levels. Also, effects of different MS concentrations (MS0, 1/2 MS and 1/4 MS) were investigated on various NaCl levels. The results of the research showed that increased NaCl levels resulted in decrease in seeds of germination rate, hypocotyl and root length, seedling fresh weight and increase in seedling dry weight, mean germination time and dry matter ratio in in vivo and in vitro experiments. Furthermore, 1/2 MS showed statistically similar results with MS0 media under in vitro conditions. In term of plant regeneration, high callusing creating rate was induced on stem explants at all NaCl levels. Comparing polen germination of two species, each increase in NaCl level resulted in corresponding decrease in polen germination; however, O. oxydonta was less affected by NaCl treatments.It was concluded that higher germination, seedling growth and rejeneration was observed in O. viciifolia under all NaCl levels. Also, it was noted down that this species could tolerate NaCl up to 10 dS/m. Experimental results showed that O. viciifolia was more tolerant compared to O. oxydonta to various levels of NaCl. The studies carried out in this thesis showed that tolerance levels of both sainfoin species could be successfully determined under in in vitro and in vivo conditions.