Molecular cloning and bioinformatic analysis of centromeric histone H3 (CenH3) gene in species of onobrychis
Onobrychis cinsine ait türlerde sentromerik histon H3 (CenH3) geninin moleküler klonlaması ve biyoinformatik analizi
  1. Tez No: 900433
  2. Yazar: TUANA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET LATİF TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoenformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada Onobrychis cinsine ait farklı türlerinin CenH3 genomik lokusunun karakterizasyonu yapılmıştır. Yapılan çalışma moleküler klonlama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir ve elde edilen bulgular biyoenformatik yöntemlerle analiz edilmiştir. Onobrychis cinsindeki CenH3 varyantları, CenH3-α ve CenH3-β olmak üzere iki ana grupta in silico olarak tespit edilmiştir. CenH3-α grubu 3 farklı varyant içerirken, CenH3-β grubu 2 farklı varyant içermektedir. O. hajastana (2n=2×=14) türü CenH3-α varyantına ve CenH3-β varyantlarından birisine sahipken, O. altissima (2n=2×=14 / 2n=4×=28), O. biebersteinii (2n=4×=28), O. oxydanta (2n=2×=14) CenH3-β grubunun diğer varyantına sahiptir. Elde edilen sonuçlar kültürü yapılan tür olan O. viciifolia'nın (2n=4×=28) allotetraploid olduğu yönündeki bulguları desteklemektedir ve atalarının O. hajastana ve O. oxydanta olabileceğini işaret etmektedir. Onobrychis cinsinde yapılan genetik çalışmaların eksikliği önem taşımaktadır. Filogenetik analiz çalışmaları ve sentromerin evrimsel sürecinin aydınlatılması için Onobrychis cinsi bazında yapılan özgün ve öncü bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the CenH3 genomic locus of different species of the genus Onobrychis was characterized. The study was carried out by molecular cloning method and the results were analyzed by bioinformatic methods. CenH3 variants of Onobrychis genus were into two main groups, CenH3-α and CenH3-β in silico. CenH3-α group contains 3 different variants, while CenH3-β group contains 2 different variants. The species O. hajastana (2n=2×=14) has the CenH3-α variant and one of the CenH3-β variants, while O. altissima (2n=2×=14 / 2n=4×=28), O. biebersteinii (2n=4×=28), O. oxydanta (2n=2×=14) have the other variant of the CenH3-β group. The results support the findings that the cultivated species O. viciifolia (2n=4×=28) may be allotetraploid and suggest that its ancestors may be O. hajastana and O. oxydanta. There is important defects of genetic studies in the Onobrychis genus. So, this is an original and pioneering study in the Onobrychis genus for phylogenetic analysis and elucidation of the evolutionary process of the centromere.