Hastane ortamında elektromanyetik alan etkilerinin ölçüm yoluyla belirlenmesi ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of the effects of electromagnetic field in the hospital through measurement
- Tez No: 275481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte çevremizdeki elektronik cihazların kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Özellikle hastane gibi hassas ortamlarda elektromanyetik alan kaynaklarının artması, cihazlar arasında elektromanyetik girişime sebep olurken insan sağlığı açısından da risk oluşturmaktadır.Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi içerisinde kritik bölgelerde ortamın elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri yapılmıştır. Hastanenin bulunduğu bölgede TRT Trabzon orta dalga radyo vericisinin bulunması, vericinin gücüne ve çalışma saatlerine bağlı olarak o bölgede oluşturduğu elektromanyetik alandan dolayı hastane içerisinde bulunan bazı servislerde tıbbi cihazların etkilendiği görülmüştür.Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen elektrik alan şiddeti değerleri, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sağlık kuruluşları için belirlenen limit değer olan 3V/m ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen elektrik alan şiddeti değerlerinin ortalamalarının grafiksel gösterimleri Matlab programı yardımıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of electronic devices is increasing with the rapid development of technology around us. The increase of electromagnetic field sources in susceptible environments, such as hospitals, causes electromagnetic interferences between devices, while also pose a risk to human health.In this study electromagnetic field strength measurements has been taken in critical environments in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital. Depending on the power of the transmitter and working hours, it is observed that the presence of TRT Trabzon Medium Wave Radio Transmitter in the vicinity of the hospital has effected some medical devices in the hospital due to the electromagnetic field it radiates.The electric field strength values obtained from the result of measurements has been compared with the limit value of 3V/m, standard for the health care facilities set by Information Technologies and Communication Agency. In addition, graphical representations of the mean values of the electric field strength were obtained with the help of Matlab software.