Developing simulation-optimization code library
Benzetim-eniyileme kod kütüphanesi geliştirilmesi
  1. Tez No: 275521
  2. Yazar: SERDAR BOZOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MURAT GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Benzetimle eniyileme (simülasyon optimizasyonu) iki yöneylem araştırması yönteminin mutlu bir evliliğidir. Son on yılda bu alandaki araştırmalar hız kazanmış ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Ticari benzetim yazılımlarının tümünde benzetimle eniyileme modülleri yer almaktadır. Genellikle bu modüllerde benimsenen yöntemler sezgisel yöntemler olup, kullanıcının tercihine bırakılmadan yazılım tarafından seçilmektedir. Ancak problem tipine göre meta-sezgisel yöntemin seçimi performansı etkilemektedir. Bu çalışmada, geliştirilen bir benzetimle eniyileme kod kütüphanesi sunulmuştur. Java ile geliştirilmiş bu pakette genetik algoritma, tabu arama ve benzetim tavlaması ve tarafımızdan geliştirilen komşuluk tabanlı sezgisel yöntemlerini kullanmak ve çözüm uzayı üzerinde kısmi ve tam tarama yapmak mümkündür. Benzetim ortamı olarak ise Java'da geliştirilmiş açık kaynak kodlu ve olay tabanlı bir paket olan Simkit kullanılmıştır. Geliştirilen kod kütüphanesi kullanılarak iki test problemi çözülmüştür. Problemlerden birisi literatürden seçilmiş imalat sistemleri ile ilgili bir problem, diğeri ise gezgin satıcı tabanlı yeni bir problemdir. İlk problemin çözümü için sadece çözüm uzayı üzerinde kısmi arama yapılmış ve bulunan sonuçlar literatürdeki çalışma ile kıyaslanmıştır. İkinci problem ise daha kapsamlı bir problem olup, problem üzerinde genetik algoritma, yasaklı saha (tabu) araması, benzetim tavlaması (simulated annealing) algoritmaları ve komşuluk tabanlı sezgisel algoritma ile kısmi tarama metodu uygulanmış ve sonuçları birbirleriyle mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Simulation optimization is a happy marriage of two operations research methods. In the last decade, the research in this field has accelerated and many researchers have been interested in simulation-optimization. New techniques have been developed as a result of this interest. Almost all commercial simulation software contains an optimization module. Generally, these modules exploit meta-heuristic methods; however, they do not allow the analyst to choose the method. The performance of meta-heuristic methods may depend on the problem type and therefore the choice of method is crucial. In this thesis, we aim to fill this gap and presented an open-source java-based simulation-optimization code library. The library includes four heuristic methods; genetic algorithm, tabu search, simulated annealing, and neighborhood-based heuristic methods, our developed model, as well as two enumeration based methods; partial and complete enumeration. At the simulation side, Simkit, an event-based and open-source simulation library, is used. The code library is implemented on two problems. First problem is chosen from the literature, related to production system, and the second problem is a modified travelling salesman problem. To solve the first problem, partial enumeration is applied and the result has been compared to the previous study in the literature. Second problem is more comprehensive and genetic algorithm, tabu search, simulated annealing and neighborhood-based partial enumeration algorithms are applied and the obtained results are compared.