A two echelon inventory system with lead time dependent backorder
Tedarik süresine bağlı talep ortamında iki seviyeli envanter sisteminin analizi
  1. Tez No: 275520
  2. Yazar: İSMAİL KIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BERK, YRD. DOÇ. DR. AYHAN ÖZGÜR TOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, tek ürünlü, bir depo ve bir perakendeciden oluşan iki kademeli bir envanter sistemi ele alınmakta olup her bir depolama biriminde (S-1, S) envanter politikasının uygulanmakta ve perakendecinin elinde ürün olmadığı zamanda gelen müşterilerin bir kısmı kaybedilmekte, bir kısmının talepleri ise yoksatma yoluyla karşılanmaktadır. Sisteme müşteri gelişlerinin Poisson dağılıma uyduğu ve depolama birimleri arasındaki ulaştırma sürelerinin sabit olduğu varsayılmaktadır. Problem, sistem maliyetini en düşükleyen en iyi envanter politikası parametrelerini belirlemek şeklinde tanımlanmıştır. Sisteme gelen bazı müşterilerin kaybedildiği gözönünde bulundurularak, alım yapan müşterilerin oranlarını ifade eden ?etkin geliş oranı? tanımlanmış ve kesin çözüme nasıl ulaşılabileceği gösterilmiştir. Kesin çözüm yolunun karmaşık olması nedeniyle etkin geliş oranının yaklaşık olarak hesaplanabileceği bir yöntem gösterilmiştir. Yaklaşık yöntem kullanılarak, sistemin işletim karakterleri fonksiyonları çıkartılmış ve toplam maliyet oranı fonksiyonu elde edilmiştir. Yaklaşık çözümün etkinliğinin görülebilmesi amacıyla bir takım sayısal çalışmalar yapılmış ve yaklaşık çözümün etkinlik düzeyi rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider a single product, two-echelon inventory system with one warehouse and one retailer, where (S-1, S) inventory policy is used at each location and at stockout periods, some of the customers are backordered and some are lost. We assume poisson arrivals to the retailer and constant lead times between locations. We formulate the problem as a cost rate minimization problem in order to determine the optimal stocking levels of warehouse and retailer. Since some of the customers are lost, we define the rate of purchasing customers as effective arrival rate and show the way to find the exact effective arrival rate. Due to complicated structure of the solution procedure, we introduce an approximate solution for the effective arrival rate and by using this approximation, we first derive the expressions for operating characteristics of the system and then construct the total cost rate function of the entire system. We conduct an extensive numerical analysis to evaluate the effectiveness of the approximate solution and we report the performance of the approximation.