Aydın ili kentsel alanda kırmızı et ve kanatlı eti tüketicilerinin kararları ile bunları etkileyen faktörler
Determining of the effective factors on meat preferences: the case of urban area of Aydin province
- Tez No: 275614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bölümü
- Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Aydın İli kentsel alanda yaşayan yüz kırk hane halkı ile yapılan anketlerden elde edilen veriler yardımıyla, kırmızı et ve kanatlı eti tüketicilerinin alışkanlıkları ile bunları etkileyen faktörler incelenmiştir.Araştırmaya katılan tüketicilerin ortalama yaşı 36,92 ve ortalama hanehalkı genişliği 3,86 olarak hesaplanmıştır. Hanehalkları üç farklı gelir grubuna göre incelenmiştir. Hane halkının ortalama aylık geliri 1 805 TL'dir ve bu gelirin yaklaşık %27,39'unu gıda harcamalarına ayırmaktadırlar. Tüketicilerin ortalama aylık gıda masrafları 494,50 TL olarak hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre kişi başına kırmızı et tüketimi 5,87 kg/yıl, kanatlı eti tüketimi ise 10,91 kg/yıldır. En çok tercih edilen kırmızı et çeşitleri sığır eti (%70,91), koyun eti (%27,27) ve keçi etidir (%1,82). En çok tercih edilen kanatlı eti çeşidi ise tavuktur (%97,79). Tüketicilerin %67,90'ı kırmızı eti pahalı, %20,15'i ise çok pahalı bulmaktadır. Kanatlı eti tüketenlerin %70,59'u fiyatların normal olduğunu, %19,12'si ise pahalı olduğunu düşünmektedir.Aydın İli kentsel alandaki kırmızı et ve kanatlı eti tüketicilerinin gelir seviyesi, gıda masrafları, kırmızı et ve kanatlı eti tüketim miktarları, karar alma ve satın alma süreçleri ile tüketimi etkileyen faktörler incelenmiştir. Araştırma sonucunda; ekonomik nedenlerle tüketicilerin sağlıklı beslenme için gerekli miktarda kırmızı et tüketemediği belirlenmiştir. Tüketicilerin kırmızı ete alternatif olarak tavuk etini, kanatlı etine alternatif olarak ise balık etini tercih ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to explore the effective factors on the consumption of beef and poultry meet in the urban area of Aydın province. The data of the research were randomly obtained from face to face interviews from the 140 households.The mean age of the consumers was 36.92 and the average of household population was calculated as 3.86. Households were investigated according to three different income groups. The average of households? income was calculated as 1 805 TL per month and %27.39 of this for food expenditure of households. Average monthly food expenditure was 494.50 TL. According to the research findings, red meat consumption per capita was 5.87 kg/year and poultry consumption per capita was 10.91 kg/year. The most preferred types of red meat were beef (70.91%), lamb (27.27%) and goat meat (1.82%). Also the most preferred types of poultry were chicken (97.79%). While 67.90% of consumers think that red meat is expensive, 20.15% of these think it is very expensive. In the other hand, 70.59 % of consumers think that poultry is normal price; also 19.12% of consumers think it is expensive.In the scope of this study, the degree of revenue, the food expenditure, the consumptions, the decision and buying process and effecting factors of red meet and poultry consumers in urban area of Aydın province. According to the research results, it is defined that consumers can not consume required amount of red meat for healthy feed. Consumers prefer chicken as an alternative to red meat and also fish meat as an alternative to poultry has been identified.