Yeşil gübreleme ve malçlamanın sırık domates bitkisinde yabancı otlanmaya ve verime etkisi
Effect of green fertilizing and mulching on plant weeds and tomato yield in tomato
- Tez No: 275615
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırmada; 2009-2010 yıllarında ?Yeşil Gübreleme ve Malçlamanın Sırık Domates Bitkisinde Yabancı Otlanmaya ve Verime Etkisinin Belirlenmesi? amacıyla yeşil gübre ve malç bitkisi olarak buğday, arpa, fiğ, üçgül ve kanola konularında üç farklı uygulamanın (toprağa karıştırma, canlı malç uygulaması ve herbisit uygulaması) domates bitkisinde yabancı otlanmaya ve domates verimine etkisi incelenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre tüm konularda herbisit uygulamalarının en düşük yabancı ot yoğunluğunu oluşturduğu, malç uygulamalarının toprağa karıştırma uygulamasına göre yabancı ot yoğunluğunu belirgin şekilde azalttığı tespit edilmiştir. Konular arasında en az yabancı ot yoğunluğu kanola konusunda saptanmış olmasına rağmen, yine domates veriminin de en az bu konuda gerçekleşmesi nedeniyle bu bitkinin hem yabancı otlara hem de domates bitkisine allelopatik etki gösterdiği kanaatine varılmıştır.Araştırma bulgularına göre; en fazla domates verimi otsuz kontrol uygulamasından elde edilmiş olup, bunu yine tüm konularda herbisit uygulamaları takip etmiştir. Kanola konusu hariç diğer tüm konulardaki malç uygulamalarının ise herbisit uygulamalarına yakın domates verimi sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Study, in 2009-2010 the“ Effect Of Green Fertilizing And Mulching On Plant Weeds And Tomato Yield In Tomato”in order to plant a green manure and mulch as wheat, barley, vetch, clover and canola three different application fields (soil mixing, live mulch and herbicide application), and tomato yield of tomato plant to investigate the effect on Weeds. The experiment was established as a randomized block design with 3 replications. According to the results of herbicide applications in all matters of the lowest weed density, weed density according to the practice of mixing the soil mulch practices were found to decrease significantly. Among the issues identified in canola, although at least weed density, at least on this issue again in tomato yield due to the realization of this plant and believe that the weeds and the tomato plant allelopathic effect.According to the findings, controls the application of a maximum yield of tomato were obtained, all subjects again this was followed by herbicide applications. Canola mulch applications in all aspects except the tomato yield close to the herbicide applications were provided.