Kırsal kadının tarımsal yenilikleri benimsemesini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma (TRA1 bölgesi örneği)
A study on the factors affecting the adoption of innovations by rural women (case of TRA1 region)
- Tez No: 275663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TECER ATSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, kırsal kadının tarımsal yenilikleri benimsemesinde etkili olan faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada kırsal kadınların tarımsal faaliyetlerde aile işgücü ve/veya ücretli işçi, evde annelik, eş, ev kadınlığı gibi toplumsal yaşamda sahip olduğu roller, bu rollerle ilgili sorunlar ve geleceğe yönelik beklentileri incelenmiştir.Çalışmada materyal olarak, Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerine ait 15 ilçedeki 60 köyde faaliyette bulunan kırsal kadınlarla yapılan toplam 158 adet anket verileri kullanılmıştır. Ayrıca konu ile ilgili literatür, kamu ve özel kuruluşlarından sağlanan ve web sitelerinden elde edilen bilgiler de çalışmada materyal olarak kullanılmıştır.Çalışmada Lojistik regresyon sonuçlarına göre genç, gelir ve eğitim seviyesi yüksek, tarımsal faaliyetleri ticari amaçla yapan, hayvan sayısı ve arazi miktarı fazla olan, daha fazla sıklıkla ilçe merkezine giden ve televizyon izleyen ve Erzurum ilinde ikamet eden kırsal kadınların suni tohumlamayı, süt sağım makinesini, sağım hijyenini ve organik tarımı benimseme konularında daha fazla istekli oldukları tespit edilmiştir.Sonuç olarak, kadınların, gerek altyapıdan gerekse köyün toplumsal yapısından kaynaklanan sorunlarının çözümlenebilmesi için kamu ve özel kurumlar aracılığıyla geniş kapsamlı kalkınma projeleri yapılmalı, kırsal alanda gelişme sağlanabilmesi için öncelikle eğitim faaliyetlerine önem verilmelidir. Ayrıca kadınların bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik kurslar düzenlenerek, aynı faaliyetlerde bulunan kadınların örgütlenmelerini sağlayarak, sosyal güvenlik hizmetleri sunarak kendi ayakları üzerinde durmaları ve kendilerini ifade edebilmeleri için ortam sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the factors affecting the adoption of Innovations by rural women in TR1 Region. In the study the situation with regard to the factors such as family labor, hired labor, motherhood at home, being a spouse and housewife duties and the problems related to these factors and future expectations were examined.In the study, the data were collected from the 158 questionnaires conducted on women actively involved in agricultural activities in 60 villages within the boundaries of 15 districts in Erzurum, Erzincan and Bayburt Provinces. On the other hand data gathered from the secondary sources such as the publications of some public and private institutions, internet sites related literature were also used.According to the Logistic Regression Analysis, it has been determined that women who are younger, have higher education level, own more animal and larger field, go the city center more often, watch TV, reside in urban area tend to be more willing to adopt innovations such as artificial insemination, milking machine, milking hygiene, and organic agriculture.In conclusion, large scale rural development projects by both public and private sector should be implemented, educational and training activities should be given due importance in order to solve the problems of women stemming from both infrastructure and social conditions. On the other hand, training programs in special subjects for women should be organized, cooperation and associations should be established and social security services should be provided for women so that they can stand on their own feet.