Mikrobiyal ve inorganik gübre uygulamalarının tuz stresi altında yetiştirilen ıspanak (Spinacia oleracea) ve kök kerevizde (Apium graveolens) bitki gelişimi ve verim üzerine etkisi
Effects of microbial and inorganic fertilizer application on spinach (Spinacea oleracea) and root celery (Apium graveolens) yields parameter and nutrient content grown under salinity stress condition
- Tez No: 275676
 - Danışmanlar: PROF. DR. METİN TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı tuz stresine maruz kalan ıspanak ve kök kereviz bitkilerinin, tuz stresine karşı toleransını artırmak amacıyla uygulanan Si, KNO3 ve bakteri Staphylococcus kloosii EY 37 uygulamalarının, bitkinin verim unsurları ve besin içeriği üzerine etkisi araştırılmıştır. Deneme sera şartlarında faktöriyel düzenlemede tam şansa bağlı deneme desenine göre; 2 bitki (ıspanak ve kök kereviz), 4 farklı EC değeri (1, 4, 8 ve 12 dS/m), 3 farklı silisyum dozu (0, 2 ve 4 mM), 3 farklı KNO3 dozu (0, 20 ve 40 mM), 1 mikrobiyal gübre Staphylococcus kloosii EY 37 uygulama, 2 tekerrürlü olarak toplam (2×2x4x3x3x2=288) 288 saksıda yürütülmüştür. Araştırma sonucunda toprağa uygulanan mikrobiyal gübre, silisyum ve KNO3 gübrelerinin, ıspanak ve kök kereviz bitkisinin verim ve verim parametreleri ile toprakta bulunan besin elementlerinin miktarı üzerine olan etkilerini belirlemek amacıyla 90 günlük büyüme periyodu sonucunda hasat edilmiş bitki besin elementi analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, EY 37 bakterisi ile birlikte Si'un 2 mM ve KNO3'ın 40 mM düzeylerde uygulandığı muamelelerde bitkilerin besin elementi içerikleri, klorofil içeriği, kök kuru ağırlığı ve kuru madde miktarlarında kontrol uygulamasına göre önemli düzeyde artışlar meydana gelmiş ve tuzluluk stresinin bitkide yarattığı olumsuz etkilerin önemli düzeylerde azaldığı belirlenmiştir. KNO3, Si ve mikroorganizma uygulamalarının arid ve semiarid bölgelerde tuzluluk stresinin azaltılmasında önemli bir faktör olduğu ancak bu sonuçların tarla çalışmaları ile kalibre edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of Si, KNO3 and microorganism Staphylococcus kloosii EY 37 applications at varying doses to supply yields parameter and nutrient content of spinach and root celery plant that exposed to different salinity were investigated. Salinity treatments were established in greenhouse condition with randomized complete block design with 2 plants (spinach and root celery), 4 different EC values (1, 4, 8, 12 dS/m), 3 different Si doses (0, 2, 4 mM), 3 different KNO3 doses (0, 20, 40 mM), 1 microbial fertilizer with 2 replication carried out (2×2x4x3x3x2=288) in 288 flowerpots. At the end of the investigation effects of different soil fertilizers applications on the yields parameter and growth of root celery plants and the quantity of nutrient content of soil were determined in 90 days and they were analized. To the results of the analizes 2 mM Si and 40 mM KNO3 with EY 37 were dramatically increased the some agro-physiological properties such as dry matter, nutrient contents, chlorophyll in two plants. The result suggested that KNO3, Si and microorganism have great potential for use alleviate salinity stress on plant growth and growth parameter, in saline soils of arid and semi-arid areas. This foliar fertilizer appears to be highly effective and good strategy for use nutrient in vegetable growing, to improve crop tolerance and growth saline conditions. It is intended to confirm the results of these studies by field trials.