Enhancing soil fertility with Terrenova: A bio-stimulant solution
Terrenova ile toprak verimliliğinin artırılması: Biyo-uyarıcı bir çözüm
- Tez No: 890270
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, fosfor ile zenginleştirilmiş hümik ve fulvik asitlerden oluşan bir toprak düzenleyici olan Terrenova®'nın, değişen sıcaklık koşulları ve azaltılmış inorganik gübre dozları altında toprak verimliliğini ve kabak bitkisi sağlığını artırma potansiyelini incelenmiştir. Sonuçlar, Terrenova®'nın çözünür protein içeriğini ve polifenol seviyelerini artırarak düşük sıcaklık stresine karşı bitki direncini geliştirdiğini göstermektedir Ayrıca, fotosentez oranları ve genel bitki canlılığı, azaltılmış gübre dozlarına rağmen, uygulama yapılan bitkilerde daha yüksek bulunmuştur. Taze ve kuru ağırlıklarda da iyileşme görülmüş, bu da suboptimal koşullar altında gelişmiş büyüme performansını göstermektedir. Ayrıca, Terrenova® mikrobiyal aktiviteyi ve çeşitliliği artırarak, besin döngüsü ve toprak yapısı için kritik olan toprak sağlığını da iyileştirmiştir. Bu bulgular, Terrenova®'nın aşırı kimyasal gübrelere bağımlılığı azaltabileceğini ve azaltılmış gübre dozları ile sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the potential of Terrenova®, a soil amendment comprising humic and fulvic acids enriched with phosphorus, to enhance soil fertility and zucchini plant health under varying temperature conditions and reduced inorganic fertilizer doses. The results demonstrate that Terrenova® improves plant resilience to low-temperature stress by increasing soluble protein content and polyphenol levels, which are essential for stress tolerance. Furthermore, photosynthesis rates and overall plant vitality were higher in treated plants, even with reduced fertilizer doses. Furthermore, fresh and dry weights demonstrated improvement, indicating enhanced growth performance under suboptimal conditions. Additionally, Terrenova® enhanced soil health by increasing microbial activity and diversity, which are crucial for nutrient cycling and soil structure. These findings suggest that Terrenova® can reduce dependence on excessive chemical fertilisers and promote sustainable agricultural practices with reduced fertilizer doses.