Torul barajı (Torul-Gümüşhane) göl alanı sağ ve sol sahillerinin duraylılığının mühendislik jeolojisi açısından incelenmesi
Investigation on stability of right and left slopes of lake field of the dam of Torul from the engineering geological point of view
  1. Tez No: 275698
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ülkemizin en çok yağış alan bölgesi olan Karadeniz Bölgesinin doğu bölümü, yamaçlarının dik eğimli olması nedeniyle kütle hareketlerinin oluşumuna fazlaca yatkınlık gösterir.Bu Çalışmada Torul Barajı göl alanı sağ ve sol sahillerinin duraylılığı mühendislik jeolojisi açısından incelenmiştir.Torul Barajı çevresinin 1/10.000 ölçekli jeoloji haritası hazırlanmış ve litostratigrafi birimleri yaşlıdan gence doğru; Çağlayan Formasyonu (Üst Kretase), Sarıosman Monzograniti (Üst Kretase ?), Mandızlı Dasiti(Üst Kretase ?), Yamaç Molozu (Kuvaterner) ve Alüvyon (Kuvaterner) olarak ayırtlanmıştır.Stabilite hesabı yapılacak olan yamaçlardan zeminlerin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla alınan zemin numunelerinin laboratuar deneyleri ile fiziksel özellikleri, dane dağılımı, kil cinsleri, içsel sürtünme açısı ve kohezyonu belirlenmiştir.Yamaçların jeolojik kesitleri çıkarılmış, muhtemel kayma yüzeyleri belirlenmiş ilgili mühendislik özellikleri de kullanılarak Basitleştirilmiş Bishop ve Basitleştirilmiş Janbu yöntemlerine göre bilgisayar destekli stabilite hesapları yapılarak güvenlik sayıları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
East part of the Black Sea Region, which is most precipitation region in our Country, exhibits highly susceptible to the formation of mass movement beacuse of having very step slopes.In this research, stability of right and left slopes of lake field of the Dam Torul have been investigated from the Engineering Geological point of view.By preparing a 1/10.000 scale geological map of round of the Dam of Torul, lithostratigraphic units were seperated from oldest to youngest as follows; Çağlayan Formation (Upper Cretaceous), Sarıosman Monzogranite (Upper Cretaceous ?), Mandızlı Dacite (Upper Cretaceous ?), Slope debris (Quaternary) and alluvium (Quaternary).In order to determine the engineering the characteristics of soil in the slopes where the stability calculations were carried out via laboratory experiments of soil samples index properties, grain distribution, clay types, internal friction angle and cohesion have been indicated.Geological seetions of the slopes have been prepared, passible slip surfaces have been indicated, security factors have been determined mading stability calculations computer -aided so far as simplified Bishop and Janbu methods using soil engineering properties.