Gömülü sistemler için FPGA tabanlı grafik sistemi tasarımı
FPGA based graphic system design for embedded systems
  1. Tez No: 275707
  2. Yazar: KAHRAMAN SERDAR AY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde iki boyutlu bir grafik işleme ardışık düzeninin FPGA yongasında gerçeklenmesi ele alınmıştır. Tezin hazırlanmasında, gömülü sistemlerdeki değişken grafik ihtiyaçları; piyasada var olan hazır grafik kartlarının gömülü sistem tasarımı kıstaslarına uygun olmaması ve maliyetleri; FPGA ile tasarımın doğasından gelen esnek yapılandırılabilirliğin grafik sistemlerinde sağlayacağı avantajlar motive edici unsurlar olmuştur.Tezde yapılan prototip çalışmada BitBLT, Alfa Karıştırma, Bresenham Metodu ile Doğru Çizme, Poligon Çizme, Poligon Doldurma gibi pikselleştirme IP Çekirdekleri (IP Cores) VHDL dilinde gerçeklenmiştir. Pikselleştirme öncesi renderleme safhaları olan Model Dönüşümleri ve Görüntü Dönüşümleri, FPGA yongasında gömülü CPU IP Çekirdeğinde çalışmak üzere C dilinde gerçeklenmiştir. Aynı zamanda grafik IP Çekirdeklerinin, C fonksiyonları ile CPU tarafından sürülmesi sağlanmıştır. Donanım olarak Xilinx University Program Virtex-II Pro Geliştirme Kiti, geliştirme ortamı olarak Xilinx EDK ve ISE 7.1 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, realization of a two dimensional sequential graphic-processing system on FPGA is considered. The motivating factors in the preperation of the thesis include varying graphic needs of the embedded systems, inconveniency of commercial graphic cards for the embedded systems and their high costs, advantages that will be available to graphic systems due to the flexible configurability provided by FPGA.In the prototype work, the rasterization IP Cores, such as line drawing with BitBLT, Alpha Blending, Bresenham Method, polygon drawing and polygon filling, are implemented in VHDL. The rendering phases of model transformations and image transformations before rasterization are implemented in C language to work on embedded CPU IP Core. At the same time, graphic IP Cores are driven by CPU through C functions. As hardware Xilinx University Program Virtex-II Pro Development Kit and as development environment Xilinx EDK, ISE 7.1 are used.