Control of continuous Petri nets with infinite servers semantics
Sınırsız sunucu semantiği'ndeki sürekli Petri ağlarının kontrolü
  1. Tez No: 275711
  2. Yazar: HANİFE APAYDIN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AYBAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, zamanlandırılmış sürekli Petri ağı modeli ele alınmıştır. Zamanlandırılmışsürekli Petri ağlarının kontrol girdilerinin durumlara bağlı olarakkısıtlanması gibi belirli bazı özelliklerinden dolayı, bu modeller için yeni kontrolmetodlarının geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Zamanlandırılmış sürekli Petriağlarının kontrolü, orjinal kesikli zaman Petri ağlarının kontrolüne göre dahakolay görünmekle beraber, ele alınan sistemin dağıtımlı (bağlantılı altsistemlerdenoluşmuş) olması durumunda, kontrolcü bütün altsistemlere erişimez.Bu durumda dağıtımlı denetleyici yakla¸sımının ele alınması gerekir. Bu tezde,zamanlandırılmış sürekli Petri ağlarının kontrolü üç farklı açıdan incelenmiştir:1) Buluşsal bir kontrol yöntemi ile sistemin başlangıç durumundan hedef durumunadoğrusal ya da parçalı doğrusal bir yörünge üzerinde zamanı minimizeederek taşıınması, 2) Hedef durumunun bazı bileşenlerinin belirtilmediği durumlariçiin çevirimiçi kontrolcü tasarımı, 3) Dağıtımlı modeller için dağıtımlıkontrolcü tasarımı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, timed continuous Petri net model is considered. It is necessary to investigate new control methods for timed continuous Petri nets Because of their particular characteristics: synchronizations lead to switched systems of equationsand input constraints that depend on the state. Even if their control problem may look easier than that of the original discrete net,in many cases the system is distributed and the controller cannot have access to all subsystems.In this case, a distributed controller should be considered. This thesis proposes three different aspects, all related to control of timed continuous Petri nets:1) A heuristics for minimum time control which drives the system from the initial to target marking by minimizing the time through a linear or piecewise linear trajectory, 2) An online control method for the case that some components of target markings are not specified,3) Distributed controller design for distributed model.