Uluslararası inşaat projelerinde kültürel farklılıkların Türk inşaat firmalarının yönetim uygulamalarına olan etkisi ve kültürlerarası bilgi yönetimi
Effects of cultural differences on management practices of Turkish construction companies and cross-cultural knowledge management in international construction projects
  1. Tez No: 275712
  2. Yazar: SERKAN KIVRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ARSLAN, PROF. DR. MUSTAFA TUNCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 589
Özet
Farklı ulusal kültürlere sahip proje ekiplerinin bulunduğu uluslararası inşaat projelerinde kültürel farklılıklar, bu projelerin performanslarını doğrudan etkileme potansiyeline sahiptir. Bu çalışmanın amacı, uluslararası inşaat projelerinde kültürel farklılıkların Türk inşaat firmalarının yönetim uygulamalarına olan etkilerini ortaya çıkarmak ve bu projelerde kültürlerarası bilgi yönetimi uygulamalarını irdelemektir. Araştırmanın ilk aşamasında İngiltere'de inşaat firmalarında Kasım 2007?Ocak 2008 tarihleri arasında pilot çalışma yapılmış ve 11 yönetici ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ana çalışmasında araştırmacı, Katar'da Türk-Japon ortak girişimi ile inşa edilen Yeni Doha Uluslararası Havalimanı projesinde Nisan-Mayıs 2009, Libya'da Türk-Libya firmalarının ortak girişimi ile inşa edilen Ajdabia Kuzey Bölgesi Altyapı projesinde Ocak-Şubat 2010, ve Bulgaristan'da iki Türk firmasının ortak girişimi ile inşa edilen Ljulin Otoyolu projesinde Ağustos-Eylül 2010 tarihleri arasında her bir projede 1 ay süreyle bulunarak veri toplamıştır. Araştırmada karma metod uygulanmıştır. Nitel araştırma kapsamında örnek olay çalışmaları ve katılımlı gözlem yöntemleri kullanılmış ve toplam 76 yönetici, uzman ve mühendislerle yüz-yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler, nitel içerik analizi ve Nvivo 2.0 bilgisayar programı ile analiz edilmiştir. Nicel araştırmada toplam 86 yönetici, uzman ve mühendislere iki bölümden oluşan anketler uygulanmıştır. Nicel veriler z-test, t-test, Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, uluslararası inşaat projelerinde ulusal kültürel farklılıkların bilgi yönetimi, zaman yönetimi, insan kaynakları yönetimi, müzakere ve sözleşme yönetimi gibi bazı proje yönetim uygulamalarını doğrudan etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
National cultural differences can affect the performance of international construction projects in which project teams consist of members from different cultural backgrounds. The main objectives of this study are to investigate the effects of cultural differences on management practices of Turkish construction companies and examine cross-cultural knowledge management applications in these projects. A pilot study was carried out in construction companies in the United Kingdom. Semi-structured interviews were carried out with 11 construction professionals between November 2007 and January 2008. The main study was conducted in the New Doha International Airport Project in Qatar between April and May 2009, in the Ajdabia North Region Infrastructure Project in Libya between January and February 2010, and in the Ljulin Highway Project in Bulgaria between August and September 2010. The researcher stayed in each of these projects for 1 month for data collection. In this study, mixed method was utilised. Qualitative methods involve case studies and participant observation. Semi-structured interviews were carried out with 76 construction professionals working in these projects. Analysis of the qualitative data were carried out using qualitative content analysis and NVivo 2.0. A survey was carried out with a total number of 86 construction professionals working in these projects. Analysis of the quantitative data were performed using z-test, t-test, Kruskal-Wallis and Mann Whitney U test. According to the findings of this study, it has been observed that national cultural differences have a direct effect on some project management practices such as; knowledge management, time management, human resources management, negotiation and contract management.