Oksitli bakır cevherlerinden bakır üretimi
Production of copper from oxidized copper ores
  1. Tez No: 275738
  2. Yazar: MEHMET TANAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EKMEKYAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada oksitli bakır cevherlerinden malahit (CuCO3.Cu(OH)2) mineralininasetik asit çözeltilerindeki liçing kinetiği incelenmiştir. Liçing deneyleri için asetik asitkonsantrasyonu, katı partikül boyutu, karıştırma hızı, katı/sıvı oranı ve sıcaklık değişkenparametre olarak seçilmiştir. Asit konsantrasyonu, sıcaklık ve karıştırma hızınınartmasiyle liçing hızının arttığı, buna karşılık katı tanecik boyutunun ve katı-sıvıoranının artmasiyle da azaldığı gözlenmiştir.Prosesin kinetiği heterojen katı-akışkan modellerine göre analiz edilmiş veprosesin hızının karışık kinetik modelle temsil edilebileceği gösterilmiştir. Liçingkinetiğini temsil eden denklemin aşağıdaki şekilde olabileceği tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, leaching kinetics of malachite (CuCO3.Cu(OH)2) mineral in aceticacid solutions have been investigated. In the leaching experiments, the acetic acidconcentration, the particle size, the stirring speed, the solid to liquid ratio and reactiontemperature have been chosen as variable parameters. It was observed that the leachingrate increased with decrease in particle size, solid to liquid ratio, and with increase inthe reaction temperature, the acetic acid concentration, and the stirring speed.