Deniz killerinin kireç stabilizasyonu ile iyileştirilmesi
Treatment of marine clays with lime stabilization
  1. Tez No: 275774
  2. Yazar: FÜSUN TÜYLÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmanın amacı denizde yapılacak yapıların tabanında bulunan tarama ile elde edilebilecek deniz kilinin, kireç stabilizasyonu ile iyileştirilerek karada dolgu çalışmalarında kullanılabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada, Bursa ilinin Gemlik mevkiisinden alınmış olan deniz kili kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında deneyler, optimum su muhtevasında uygulanmıştır. Zeminin geoteknik özelliklerini, optimum su muhtevasını ve eklenebilecek optimum kireç oranını belirlemek amacıyla elek analizi, Atterberg kıvam limitleri ve Proktor deneyleri uygulanmıştır. 60 gün kür edilen sönmemiş kireç katkılı numunelerin serbest basınç mukavemetlerinde doğal zemine oranla 7 kat artış gözlemlenmiştir. Yapılan CBR deneyi incelendiğinde 5 kata varan mukavemet artışları gözlemlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında doğal deniz kiline sönmemiş kireç katılarak serbest basınç deneyleri yapılıştır. 28 günlük kür süresi sonunda doğal zeminde sıkıştırma yapılamazken sönmemiş kireç katılmış zeminin mukavemetinde 6 kata varan artışlar gözlemlenmiştir. Çalışmanın son aşamasında SEM ve XRD analizleri yapılarak kireç katkılı zeminin kimyasal özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Kireç katkılı numunelerdeki mukavemet artışlarına dayanarak, deniz kilinin kireçle stabilizasyonu sonucunda arazi şartlarında dolgu malzemesi olarak kullanılabileceği, bu sayede dolgu çalışmalarının kolay ve ekonomik bir şekilde yapılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this project is searching the on land usage of marine clay, which is found under the marine structure's base and obtainable by scanning. In this project, marine clay which has been taken from Gemlik borough of Bursa city has been used. In the first stage of this study, tests are done at optimum water content. Sieve analysis, Atterberg limit tests and Proctor tests are done to determine soil? s geotechnial properties, optimum water content and optimum lime ratio. 60 days cured hydrated lime mixtured sample? s unconfined compression strenght has been increased up to 7 times of the natural value. When CBR test is examined it has seen that strenght increased 5 times. In the second stage of this study, unconfined compression tests are done to natural marine clay which is mixed with quicklime. Altough compaction can not be done to natural soil because of it? s high water content, quicklime mixtured samples unconfined compression strenghts increased up to 6 times which are cured for 28 days. At the end of this study, SEM and XRD analysis are done to determine the diference in the crystel structure of lime mixed soil. Based on the strenght increases in lime mixtured samples, it is seen that, marine clays can be used as filling material by stabilization with hydrated or quick lime. Thanks to this, filling studies can be done more practical and economic.