Puzolanik malzemelerin hafif duvar malzemesi üretiminde kullanımı
Utilization of pozzolanic materials in lightweight wall material production
- Tez No: 275775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu deneysel çalışmada endüstriyel bir atık olan siklon külü ve uçucu kül ile hafif duvar malzemesi üretimi araştırılmıştır. Yalıtıma ve hafifliğe yardımcı olması için genleştirilmiş perlit kullanılmıştır. Çalışmanın ilk iki aşaması harç numuneleri üzerinden yürütülmüş ve toplam üç aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada literatürde yapılan çalışmalar ışığında, ağırlıkça en uygun bağlayıcı (çimento-kireç-uçucu kül) oranları belirlenmiş ve numuneler üç farklı kür koşulunda test edilmiştir. İkinci aşamada seçilen bağlayıcı oranları ile hacimce siklon-perlit oranları araştırılmıştır. Son aşamada ise duvar elemanı boyutunda numuneler üretilmiştir. Basınç ve eğilme dayanımı, su emme, birim ağırlık ve ısı yalıtımı düzeyini belirlemek için birçok test yapılmıştır.Sonuç olarak, amaçlandığı gibi puzolanik malzemeler ile hafif duvar malzemesi üretiminde başarıya ulaşılmıştır. Üretilen malzemenin yapısı çok boşluklu ve hafif, su emme, mukavemet ve ısı yalıtım değerleri yeterli olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, fly ash and cenosphere which is an industrial waste was investigated in lightweight wall material production. Expanded perlite was used to help insulation and lightness. The first two phases of the study was conducted on the mortar samples and all of the study was conducted in three phases. In the first stage, the most suitable binder (cement-lime-fly ash) ratios by weight were determinated in light of the studies in the literature and the specimens were tested in three different curing conditions. In the second stage, selected binding rates and cenosphere-perlite ratio by volume were investigated. In the final stage, the samples were produced in the size of wall element determinated in the study. A lot of tests were carried out to determine compressive and flexural strength, water absorption, unit weight and heat insulation level.Eventually, it was reached to achievement as intended in lightweight wall material production with puzzolanic materials. The structure of the material produced is much porous and light and the values of water absorption, strength and heat insulation have been sufficient.