Space-time codes
Uzay-zaman kodları
  1. Tez No: 275843
  2. Yazar: MURAT KARAÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Matematik, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Mathematics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sönümleme kavramı kablosuz haberleşmede temel bir sorun teşkil etmektedir. Araştırmacılar sönümlemenin varlığında kablosuz kanallar üzerinden iletişimin güvenilirliğini artırmak için çeşitli yöntemler önermişlerdir. Bu konu üzerindeki birçok çalışma, çeşitleme tekniklerine odaklanmıştır. İletim çeşitlemesi, ileticide birden çok sayıda antenin kullanıldığı yaygın bir çeşitleme türüdür. Uzay-zaman kodlama, 1998'de Tarokh ve diğerleri tarafından ortaya atılan, iletim çeşitlemesini temel alan bir tekniktir.Bu tezde, uzay-zaman kodlarının çeşitli türleri incelenmiştir. Bu kodlar orijinal olarak kafes kodları olarak ortaya çıktığından, önemli bir bölüm uzay-zaman kafes kodlarına ayrılmış ve burada ayrıca temel tasarım ölçütleri ortaya konmuştur. Daha sonra, farklı bir yaklaşım sunan uzay-zaman blok kodlama tanıtılmış ve ortogonal uzay-zaman blok kodları belli bir detayla ele alınmıştır. Son olarak, kodlama kuramından rank kodları çalışılmış ve uzay-zaman kodlarıyla ilişkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of fading constitutes a fundamental problem in wireless communications.Researchers have proposed many methods to improve the reliability of communication over wireless channels in the presence of fading. Many studies on this topic have focused on diversity techniques. Transmit diversity is a common diversity type in which multiple antennas are employed at the transmitter. Space-time coding is a technique based on transmit diversity introduced by Tarokh et alii in 1998.In this thesis, various types of space-time codes are examined. Since they were originally introduced in the form of trellis codes, a major part is devoted to space-time trellis codes where the fundamental design criteria are established. Then, space-time block coding, which presents a different approach, is introduced and orthogonal spacetime block codes are analyzed in some detail. Lastly, rank codes from coding theory are studied and their relation to space-time coding are investigated.