İngiltere'deki ortaöğretim çevre eğitiminin UNESCO ve UNEP ilkelerine göre incelenmesi
Evaluation of secondary environmental education in england in accordance with the UNESCO and UNEP principles
- Tez No: 275880
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bilindiği gibi çevre, artık sadece canlıların içinde yaşadığı doğal ortam olarak değil, bunun ötesinde canlılar ile etkileşimde olan ve canlıların aralarındaki etkileşimine sahne olan, dolayısıyla kültürel, sosyal ve ekonomik boyutu da içine alan bir ortam ya da sistem olarak tanımlanmaktadır. İçinde yaşadığı doğayı çıkarları gereği şekillendiren ve kullanan insan, bilerek ya da bilmeyerek, ama kaçınılmaz olarak, doğaya zarar vermekte ve bu da çevrenin bozulmasına yol açabilmektedir.Bu çalışma, çevrenin güncel tanımından ve bu tanımın ortaya koyduğu öneminden yola çıkarak çevre bilincinin gerekliliğini ve insanoğlunun bu bilince ulaşma tarihçesini irdeleyerek başlamaktadır. Tezin gövdesini ise, öncelikle Türkiye'deki çevre eğitiminin UNESCO, UNEP ve IEEP ilkeleri doğrultusunda ana hatları ile ortaya konulması ve yine UNESCO, UNEP VE IEEP ilkeleri doğrultusunda İngiltere'deki çevre eğitiminin detaylı incelenmesi ve akabinde iki eğitim sisteminin karşılaştırmalı değerlendirilmesi oluşturmaktadır.Çalışmada; çevre ve çevre eğitimi hakkında kuramlar, belli başlı hareketler ve tarihçeyi de kapsayan genel bilgilerden oluşan giriş bölümünden sonra, önce Türkiye Ortaöğretim Programındaki Çevre Eğitimi ana hatlarıyla verilmiş, ardından İngiltere'deki genel eğitim sistemi ve tezin de konusunu oluşturan İngiltere'deki Ortaöğretim Çevre Eğitim Sistemi incelenmiştir. Akabinde de İngiltere'deki çevre sorunları ve bu sorunlara karşı uygulanan ve uygulanması düşünülen eylemler hava, doğa, su, enerji, atık, ses ve iklim başlıklarında incelenmiştir.Çalışma boyunca Türkiye ve İngiltere'deki Çevre Eğitimi Sisteminin genel değerlendirmesi yapılmış, her iki eğitim sisteminin de orta öğretim sonucunda Tiflis Bildirgesi Hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçladıkları tespit edilmiş, sonrasında İngiltere'deki çevre eğitiminin Türkiye'dekinden farklılıkları sunulmuş ve Çevre Eğitiminin gelişimi için uygun bulunan öneriler ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Environment is described not only as the natural medium where the living is, but also as a system interacting with beings and establishing a scene for the interactions between beings. Human beings who are forming the nature according to their interests, are, purposely or not, but inevitably, damaging the nature. This can cause the degradation of the environment.The starting point of this work is the definition of the environment given above, and the thesis commences with the examination of the necessity of environmental conscienceness and the history of humanity to achieve this conscience. A detailed review of the English Educational System, evaluation of secondary environmental education in the Turkish and English education systems with respect to the principles and objectives laid down by UNESCO, UNEP and IEEP, and a comparison of the two, constitute the corps of the present thesis. The environmental problems in UK and the solutions applied or to be applied to resolve those problems are also presented.It has been found that secondary environmental education both in the Turkish and English education systems fulfil the principles and objectives laid down by UNESCO, UNEP and IEEP.