Synthesis of carbamoyl substituted indolizines via 1,3-dipolar cycloaddition reactions of azomethine ylides
Yeni karbamoil sübstitüe indolizinlerin azometin ilidlerin 1,3-dipolar halkasal katılma reaksiyonları üzerinden sentezi
  1. Tez No: 275924
  2. Yazar: GÜNNUR İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada iki önemli konu üzerine odaklanıldı. Bu konulardan ilki N-sübstitüe 8-hidroksikinolin türevlerinin halkasal katılma reaksiyonları için hazırlanması ve çalışılmasıydı. Tezin gerçek kapsamını oluşturan ikinci konu ise yeni karbamoil sübstitüe indolizinlerin azometin ilidlerin 1,3-dipolar halkasal katılma reaksiyonları üzerinden senteziydi. Piridinyum kloridlerden hazırlanan dört çeşit azometine ilid çeşitli olefinik ve asetilenik dipolarofil reaktifler olan dimetil asetilendikarboksilat, dietil asetilendikarboksilat, vinil asetat, difenil asetilen ve fenil asetilen ile test edildi. Azometin ilidler ve dipolarafillerin HOMO, LUMO enerji seviyelerinin teorik hesaplamaları bu çalışmanın önemli bir kısmını oluşturdu. En son yapılan literatür çalışmaları baz alınarak 6 adet yeni, ince tabaka kromatografisi ile saflaştırılmış karbamoil sübstitüe indolizin sentezlendi. Bu yeni sentezlenen indolizinlerin yapı tayinleri IR, NMR ve bazı fiziksel sabitlere (erime noktası, Rf değerleri) bağlı olarak gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This study focused on two important issues. Preparation and study of N-substituted 8-Hydroxyquinoline derivatives for cycloaddition reactions was the first of these issues. The second issue of the actual scope of the thesis was synthesis of new carbamoyl substituted indolizines via 1,3-dipolar cycloaddition reactions of azomethine ylides. Four types of azomethine ylides were prepared in situ from pyridinium chlorides which were tested with various olefinic and acetylenic dipolaraphiles such as dimethyl acetylenedicarboxylate, diethyl acetylenedicarboxylate, vinyl acetate, diphenyl acetylene and phenyl acetylene. Theoretical calculations of HOMO, LUMO energy levels of both azomethine ylides and dipolaraphiles constituted an important part of this work. Based on the most resent studies literature, six new carbamoyl substituted indolizines, which were purified by means of thin layer chromatography, were synthesized. The structures of new carbamoyl substituted indolizines were elucidated by means of IR, NMR and physical characteristics (melting points and retardation factors).