Preslerde üretilen parçaların otomasyon ile alınarak dizilmesini sağlayan düzeneğin tasarımı
Design of the mechanism makes press manufactured parts aligned by automation
  1. Tez No: 275943
  2. Yazar: ATAKAN KARAKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada ?Preslerde Üretilen Parçaların Otomasyon İle Alınarak Dizilmesini Sağlayan Düzeneğin Tasarımı?nda nasıl uygulanabileceği çalışılmıştır. Bu tezin çıkış noktası Arçelik A.Ş.'de üretilen çamaşır makinesi tamburlarının yüzeylerinin çizilmesinden doğan zincirleme hataların ortadan kaldırılması gerekliliğidir.Bu çalışma Marmara Üniversitesi ve Arçelik A.Ş. ortak projesidir ve sistemin tasarlanması, imal edilmesi, montaj ve otomasyonunu içeren karma bir çalışmadır. Çalışma sürecinin bazı adımları şunlardır: Sistem ihtiyaçlarının belirlenmesi, mekanik tasarıma uygun olarak pnömatik, mekanik ve elektronik elemanlardan oluşan tahrik sisteminin seçimi, konum kontrol sürücülerinin ve pnömatik donanımların seçimi, mekanik mekanizmanın tasarımı, vakum ünitesi ve transfer mekanizmasının tasarımı, operatör paneli seçimi ve gerekli ekipmanların seçimi, elektrik panosunun seçimi ve pano içi tesisatının hazırlatılması, mekanik montaj, elektrik montaj, PLC, operatör paneli ve sürücü programlama ve testler. Bu tez çalışması, uygulaması yapılan tüm süreçlerin sistematik olarak ayrıntılarıyla anlatılması ve toplu bir kaynak olarak sunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca farklı bölümlerde ele alınan, makinenin temelleri ve mekanik tasarım, kontrol sistemleri ve PLC, operatör panelleri, pnömatik sistemler ve sensörler gibi konular içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied how the mechatronics will be performed in the ?Design Of The Mechanism Makes Press Manufactured Parts Alingned By Automation?. The starting point of this thesis is the need of removing the error chain because of the scratches on the drums surfaces? of the washing machines produced in Arçelik A.Ş.This application is collaboration with Arçelik A.Ş. and Marmara University and includes system?s designing, manufacturing, assembling and automation. Here are some of the work process steps: Determination of system requirements, In accordance with the mechanical design of pneumatic, mechanical and electronic components of the propulsion system consisting of selection, position control drives and pneumatic equipment selection, mechanical, mechanism design, vacuum unit and the transfer mechanism design, the operator panel selection and the necessary equipment selection, electricity board selection and board within the installations ready to be the mechanical erection, electrical installation, PLC, operator panel and a driver programming and tests. In this thesis, the systematic application of all the processes are described in more detail and are intended to be presented as a collective resource. Moreover, this thesis includes the topics dealt with in different parts like fundamentals of machine and mechinal desing, control systems and PLC, operator panels, pneumatic systems and sensors.