Petrol taşıma hattı borularının kaynağında kullanılan pah makinasının tasarımı ve labview ile kontrolü
Design and labview control of the pipe bevelling machine for pipe line
  1. Tez No: 275977
  2. Yazar: SELÇUK YANİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Boru hatlarında alışılmış olarak uygulanan örtülü elektrod ile ark kaynağına alternatif olan MIG/MAG gazaltı kaynak yönteminin kullanımı ile ilgili ilk uygulamalar 1950'li yılların sonlarında başlamıştır. Orbital kaynak adı ile anılan bu yöntemlerde geliştirilen makineler yardımı ile borunun dışarıdan da kaynağı rahatlıkla yapılabilmektedir. Birçok otomatik orbital makine yeni robot kontrol teknolojisi kullanılarak geliştirilmektedir. Türkiye' de son zamanlarda Nabucco ve Mavi Akım projeleri gibi büyük boru hattı projeleri planlanmaktadır. Bu nedenle bu tür makinelere Türkiye'de ihtiyaç duyulmaktadır.Sunulan tezde, Boru pah makinesi mekanik tasarımı Solidworks'ta yapılarak dönüş hareketi, Solidwork ? Labview haberleşmesi ile kontrol edilerek yeni bir tasarım yöntemi kullanılmıştır. Bu işlem sırasında dönüş hareketi, ivme, tork gibi değerler farklı hızlar altında simüle edilmiştir. Bu metot, servis şartlarına bağlı dinamik tasarım sırasında büyük esneklik sağlamaktadır. Bu tasarım yönteminin geliştirilmesiyle elektromekanik sistemlerin tasarım aşamasında oluşabilecek hatalar önceden fark edilerek imalatında ve sonrasında çalışan sistemde oluşan hatalar minimuma indirilir. Böylece maliyet azalır ve kalitenin yükselmesi sağlanmaktadır. Mekanik tasarımın güvenirliğinin daha iyi anlaşılabilmesi için geniş servis şartlarında test edilebilir
Özet (Çeviri)
Earlier application of GMAW process has been started towards to the end of the 1950?s replacing stick electrode welding process in pipe-line constructions. This process is generally called as orbital welding that inside and outside of pipes can be easily welded using semi automatic orbital welding machines. More automatic orbital machines are under development depending on the development of robotics and control technology. The need to these types of machines in Turkey has been on the increase since many new pipe line projects are under planning. Nabucco and Blue Stream are some examples of the new big projects.A new design methodology has been proposed in the present thesis in which a pipe beveling machine designed using Solidworks and National Instruments-Labwiev were employed. The mechanical design of Solidworks was connected to Labwiev for controlling rotational movement. By doing this, the rotational movement, acceleration vs torque values under different speed has been simulated. This method provides much more flexibility while designing dynamic systems in which the speed of machines may vary depending on the service conditions. By developing this method, faults in design of electromechanical systems can be predicted and minimized before prototyping so, the cost decreases and the quality increases. The mechanical design can be also tested for a wide range of service conditions to understand the reliability of the new design.