Delik katerlerinin sertlik değişiminin kesme esnasında titreşime etkileri
The affect of the boring bars hardness change on the vibration during cutting operation
- Tez No: 275997
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde birçok endüstride, özellikle otomotiv sanayinde yoğun olarak kullanılan AISI 4140 çelikten imal edilen parçalar kullanılmaktadır. Bu çeliklerin iyi mekanik özellikleri ile kolay temin edilebilmesi gibi etkenler kullanım alanını artırmaktadır.AISI 4140'tan imal edilen parçaların talaşlı işlenmesi esnasında çeşitli problemlerle karşılaşılmaktadır. Deliklerin tornalanmaları esnasında titreşim etkisiyle, tornalama yüzeylerinde istenmeyen istenmeyen ölçüde pürüzlülükler oluşmaktadır. Titreşim etkilerinin incelenmesine ilişkin yapılan bu çalışmalara paralel olarak delik kater sertlik değerlerinin etkileri incelenerek, ideal sertlik değerlerinin tespit edilmesi, tornalama operasyonlarındaki kontrol dışı titreşimlerin dolayısıyla buna bağlı olarak, yüzey pürüzlülük belirsizliklerinin kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.Deney tasarımı teknikleri mühendislik çalışmalarına önemli avantajlar getirmektedirler. Çalışmada bu yaklaşımın detayları, AISI 4340'tan imal edilen üç farklı sertlikteki delik katerinin performans optimizasyonu örneği ele alınarak incelenmiştir. Hedeflenen optimum noktaya ulaşabilmek için endüstriyel ortamda en önemli faktörler olan kater sertliği, kesme hızı ve ilerleme hızının etkileri Taguchi Deney Tasarımı tekniği yardımı ile incelenmiştir. Deney sonuçlarının değerlendirilmesinde varyans analizi ve sinyal/gürültü oranı kullanılmış, deneyler ise Taguchi L9 dik düzenine göre yapılarak, Tam Faktöriyel Deney Tasarımında gereken deney sayısının sadece üçte biri ile (27 yerine 9 deney) hedeflenen sonuçların elde edilmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
Today many in the industry, particularly in the automotive industry the AISI 4140 steel parts are using. Because of, good mechanical properties and easy supply, increase the field of these steels.Parts thats manufaturing from AISI 4140 various problems occur during machining processing. During drilling of holes, occuring unwanted roughness on the turning surfaces with effect of vibration. To investigate the effects of vibration to be done in parallel with these studies hardness tool holder holes examined the effects of ideal hardness values are determined, the operation of turning out of control because of vibrations, depending on it, the surface roughness of uncertainty is under control will allow.Experimental design techniques brings significant advantages to engineering works. Detailed study of this approach were made from AISI 4340 holes in three different hardness samples taken at tool holder performance optimization are investigated. Targeted to reach the optimum point in industrial environments, which are the most important factor tool holder hardness, the effect of cutting speed and feed rate with the help of the Taguchi experimental design techniques were investigated. Evaluation of experimental results variance analysis and signal / noise ratio used in the experiments can be made according to the Taguchi l9 vertical layout. In a full factorial design of experiments with only one of three of the required number of experiments (27 instead of 9 experiments) has been possible to achieve the targeted results.