Batı Karadeniz (Şile)' de avlanan akivades (Tapes decussatus Linnaeus, 1758)'in biyometrisi ve ağır metal birikimi
Golden carpet shell (Tapes decussatus Linnaeus, 1758) caught at west of Black Sea in biometry and heavy metal accumulation
- Tez No: 275999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada araştırma materyali olarak seçilen Akivades ( Tapes decussatus, Linnaeus, 1758)' in biyometrisi ve bünyelerinde biriktirdiği ağır metallerin ( Pb, Zn, Cd ve Hg) analizleri yapılmıştır. Batı Karadeniz Şile Bölgesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Örneklemeler İlkbahar 2009'da başlamış Kış 2010'da sona ermiştir. Türkiye'de bulunan ve ekonomik değer açısından kıymetli olan bu tür, Batı Karadeniz'de ne kadar yoğunlukta ve sıklıkta bulunulduğuna dair çalışma ve araştırma yapılmıştır. Ticari olarak yurtdışına ihraç edilen Akivades kumun altında yaşadığı için sedimente çökmüş olan ağır metalleri bünyesinde biriktirmesinden dolayı ağır metal analizi yapılmıştır.Diğer kabuklularla birlikte dreçlerle avlanırken, içlerinden akivades seçilerek soğutucu kaplara konarak labarotuara getirilmiştir. Milimetrik kumpasla yükseklik, kalınlık ve genişlik boyutları ölçülmüştür. Elde edilen biyometrik veriler tablolar ve grafikler haline getirilerek yorumlanmıştır.Araştırma sonunda Batı Karadeniz Şile'de Akivades (Tapes decussatus L., 1758)' in çok sıklıkla bulunamadığı tespit edilmiştir. Bulunan akivadeslerin ise bir yıllık yapılan rastgele çalışma sonucunda da, yoğun bir şekilde canlının birikim yapmadığı yaz aylarına doğru ağır metal birikiminin fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is analysis of Gold Carpet Shell which are chosen for research material. Therefore, their height, width , thickness and weight were measured and heavy metals that are in their constitution analysis. West of Black Sea in Şile coast was chosen as study area. The study started from spring 2009 to winter 2010. The samples collected seasonally. Purpose of thesis, for finding frequency with regard to the important species on West of Black Sea in Şile coast in Turkey.Gold Carpet Shell were live in under the sediment so which acumulate heavy metals in constitution, exported for trade were analysed.Carpet Shell which had been collected from West of Black Sea Şile and chosen shell were put in styropor and brought labratory. Thir heights, widthes and thicknesses were measured by milimetric plot. The results were comented by graphics and tables.At the end of the research, inadequated species found in West of Black Sea in Şile coast . As a result of a one-year study of the randomly Golden Carpet Shell a dense accumulation not maket he creature more than the accumulation of heavy the summer months.