Düz örgüde ilmek parametrelerinin kumaş mukavemetine etkileri
Effects of loop parameters on strength of fabric in flat knit
- Tez No: 276001
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, iplik formundaki %100 pamuk materyalle STOLL CMS düz örgü makinesi kullanılarak NP 12, NP 13, NP 14 ilmek boyutlarında ve WM1, WM2, WM3 doku çekim ayarında süprem, 1x1 ribana, 2x1 ribana, interlok desenli tekstil örgü yüzeyleri gerçekleştirilmiştir böylece sıklık ve doku çekim ayarlamaları ile tekstil materyali üretiminin gerçekleştirilebilirliği araştırılarak hem bilimsel hem de endüstriyel alanda katkı sağlamaya çalışılmıştır. Daha sonra üretilen numunelerin yarısı kadarı yıkamaya tabi tutulmuş mamül kumaşlar elde edilmiştir. Farklı sıklık ve farklı doku çekim ayarındaki ham ve 3 yıkam sonrası mamül kumaşlara satır sıklığı, sütun sıklığı, kumaş eni, kumaş boyu, ilmek iplik uzunluğu, gramaj, örtme faktörü, kalınlık ve ağırlıkları testler yoluyla incelenmiştir. Bu çalışmanın bir başka bölümünde ise, %100 pamuk ipliğinden üç farklı örgü tipinde (süprem, ribana ve interlok) ve üç farklı sıklıkta örülmüş kumaşlara patlatma mukavemeti testleri uygulanmış ; örgü tipinin, ilmek boyutlarının ve doku çekim farklılıklarının ilmek sıklığına ve kumaş mukavemetine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, %100 cotton yarn samples were used in STOLL CMS flat knitting machine to knit NP 12, NP 13, NP 14 loop length and WM1, WM2, WM3 draw settings single jersey, 1x1 rib, 2x1 rib, interlock design textile knit surfaces. Thus, the possibility of textile material productions o loop length and draw setting was studied in order to contribute to the scientific and industrial processes. Then about fifty percent of fabrics were washed, made of fabrics have been got. Fabrics, diffrent loop length and draw settings unwashed and 3 times washed, were get into practice several tests such as; loop density, width and length of fabric, loop yarn length, weight in grams, thickness and weigtness. In another part of this work, 100% cotton knitted fabrics in three different structures(single jersey, rib and interlock) and three diffrent stitch densities were treated burst strength tests. Effects of knit types, loop lengths and draw settings on density of loop and fabric strengths were studied.