Endüstriyel artiküle robotlara harici hareket koordinat verilerinin aktarımı üzerine bir çalışma
A work on transmitting external motion data to industrial articulated robots
  1. Tez No: 276007
  2. Yazar: AHMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Nümerik kontrol ve mekanik teknolojilerinin birleşimi bize yepyeni birmühendislik alanı sunmaktadır. Endüstriyel robotlar bu mühendisliğin sonucu olaraküretim tesislerindeki yerlerini almaktadırlar. Robotlu modern üretim sistemleri; hızladeğişen dünyamızın üretim çeşitliliğine cevap verebilmek için, aynı mamulü yüksekadetlerde üretmek yerine küçük adetlerdeki farklı mamulleri esneklikle üretebilecekbiçimde tasarlanmalıdır. Robotlardan istenen, geleneksel takım tezgâhlarına nazarandaha çevik olmaları, büyük erişim uzaylarında çalışabilmeleri ve farklı uygulamalararasında esnekçe kullanılabilmeleridir. Bu nedenle amaca bağlı ilişik sistemlerinrobotlara ilave edilmesi önemlidir.Bu tezde sunulan çalışma, robotların SCADA haberleşme sisteminde harici verikullanımı uygulamasının araştırılmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
The merge of numerical control and remote manipulation created a new field ofengineering. Robots are required to have much higher mobility and dexterity thantraditional machine tools. They must be able to work in a large reachable range,handle a variety of workpieces, and perform flexible tasks.Modern robotic manufacturing systems must produce a variety of products which arein some cases are small batches, rather than a large number of the same products foran extended period of time, and frequent changes of product models and productionschedules require flexibility in the manufacturing system. Thus the goal orientedembedded systems are important for flexible robotic manufacturing.This thesis presents an investigation on the usage of the external data by SCADAcommunication in robotic systems.