Çoklu erişim arayüzüne sahip mobil terminaller için servis bilinçli el değiştirme çerçevesi
Service aware handover framework for mobile devices with multiple access interfaces
- Tez No: 276068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI ALİ MANTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında günümüzde kullanım yaygınlığı artan kablosuz terminaller üzerinde bulunan ağ erişim arayüzlerinin seçimi ve değişimi için servis bilinçli bir yöntem/çerçeve önerilmiştir. Geliştirilen yöntemin kullanıcı memnuniyetini maksimum sevide tutması ve mobil terminal üzerinde çalışan uygulamaların ihtiyaç duydukları servis kalitesini sağlaması hedeflenmiştir. Mobil terminallerde kullanılacak ağ yapıları heterojen yapıda olması sebebi ile karşılaştırılabilirliği sağlamak maksadı ile mobil terminal üzerinde servis sınıfları tanımlanmış bu servis sınıfları için performans metrikleri belirlenmiş bu metrikler için değer atanabileceği bir çerçeve önerilmiştir.Mobil servis sağlayıcıların altyapısına müdahale etmeksizin gerçeklenebilecek bu yöntem ile mobil terminal üzerinde çalışan uygulamaların servis kalite gereksinimlerinin karşılanması ve kullanıcı memnuniyetinin mümkün olan en üst seviyeye çıkarılması hedeflenmiştir.Önerilen yöntem için benzetim yöntemi ile doğrulama çalışmaları yapılmıştır. Bu maksatla 3G, GPRS, EDGE, kablosuz LAN parametreleri ve kullanıcı politikaları belirlenmiş, mevcut durum ile karşılaştırması yapılmıştır.Sonuç olarak yapılan benzetim çalışmasında hali hazırda kullanılan yönteme nazaran önerilen yapının dikey el değiştirme sayısında ve kullanıcı memnuniyetinde iyileştirmeler gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a service aware network access interface selection and change framework is proposed in widely used mobile terminals nowadays. It is aimed to maximize level of user satisfaction and to provide quality of service of application run on mobile terminals needs with developed method. For this purpose, service classes are defined on mobile terminals, performance metrics are determined for the service classes and a framework is proposed for valuation of this metrics.It is aimed to ensure quality of service of application run on mobile device and user satisfaction without any modification in infrastructure of mobile service provider with proposed method.Verification of the proposed method has been maintained with in simulations. For this purpose, 3G, GPRS, EDGE, wireless LAN parameters and user policies has been determined and compared with current situation.As a result simulation results show that compared with current situation, proposed framework provides better results in vertical handover and user satisfaction.