Türkiye fındık yetiştiriciliğinin genel durumu ve maliyetin hesaplanması
General situation of hazelnut production in turkey and calculation of cost
  1. Tez No: 276155
  2. Yazar: MUSA İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, 2009 yılının Şubat ve Haziran aylarında Türkiye'de fındık üretimine resmi olarak izin verilen 14 ilde yürütülmüştür. Bu projeyle illerin fındık yetiştiriciliğine farklı bir açıdan bakılmış ve aynı zamanda maliyet parametreleri ve fındık maliyeti tespit edilmiştir.. 14 ilin maliyetleri ve 1. ve 2. standart bölgenin fındık maliyetleri ayrı ayrı değerlendirilmiştir.. Maliyet çalışmasının yanı sıra işletmelerin ortalama arazi büyüklükleri, işletmelerin dekar başına verimleri tespit edilmiştir. İşletmelerin arazileri büyüdükçe maliyetlerinin azaldığı tespit edilmiş olup, doğu ve batı arasında maliyet parametreleri ve maliyet açısından farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in February and June 2009, in 14 cities where hazelnut production was officially allowed in Turkey. In this Project, different points of view for hazelnut production of cities were developed and , also cost parameters and cost of hazelnut were determined. Cost of 14 cities and standard regions 1 and 2 were evaluated separately. Besides cost study,avarage land sizes of enterprises,capacities of enterprises per decare were determined. It was determined that the bigger land enterprises had the less cost they had, and was determined that there was differences between east and west in terms of cost parameters and cost.