Fındık zuruf kompostunun sıkıştırılmış killi tınlı bir toprağın fiziksel özellikleri üzerine etkisi
Effect of hazelnut husk compost on physical properties of compacted a caly-loam soil
  1. Tez No: 276157
  2. Yazar: YASEMİN BİROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA BENDER ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, fındık zuruf kompostunun sıkıştırılmış killi tınlı toprağın, saturasyon yüzdesi, pF1 ve pF1.7'de tutulan su miktarları, havalanma porozitesi, tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su, hidrolik iletkenlik, makro ve mikro por miktarı gibi bazı fiziksel özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre, killi tın toprakta, fındık zuruf kompostunun beş farklı karışım oranı (%0, %1, %2,%3, %4, hacimsel olarak), 3 farklı nem düzeyi (hava kuru, tarla kapasitesinin %60'ı ve tarla kapasitesinin %75'i düzeyinde), 1 basınç düzeyi ve 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, toprakların nem düzeyleri arttıkça sıkışmanın etkisi artmıştır. Uygulanan zuruf kompostu dozlarının oranı arttıkça da, toprak özellikleri pozitif yönde etkilenmiştir. Tarla kapasitesinin %75'i düzeyinde nem içeren koşullardaki sıkıştırma ve toprağa %4 oranında fındık zuruf kompostunun karıştırılması, toprağın saturasyon yüzdesi (%64.10), pF1 ve pF1.7'de tutulan su miktarları, havalanma porozitesi (%18.95), makro por miktarı (%29.57) ve solma noktası üzerine en fazla etkiyi sağlamıştır. Tarla kapasitesi değeri üzerine ise yine aynı nem düzeyindeki sıkışma etkili olmuş, %3'lük kompost uygulaması (%40.56) yeterli bulunmuştur. Toprağın yarayışlı su miktarı üzerine sadece fındık zuruf kompost uygulamaları önemli olup, %4'lük doz uygulaması ile en yüksek değer (%3.90) elde edilmiştir. Diğer taraftan, killi tın toprağın hidrolik iletkenliği üzerine hava kuru durumda yapılan sıkışma uygulamaları (8.37cm.h-1) daha etkili olmuş, ancak kompost dozlarının oranı arttığında bu değerde artış (6.24cm.h-1, %4'lük doz) meydana gelmiştir. Toprağın makro por miktarındaki artışa bağlı olarak mikro por miktarında azalma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of hazelnut husk compost on some physical properties as saturation percentage, pF1 and pF1.7 moisture contents, aeration porosity, field capacity, wilting point, available water content, hydraulic conductivity, macro and micro pore content were researched. Trial was carried out according to randomized parcels experimental design and clay loam soil, five different mixing ratio (0%, 1%, 2%, 3%, 4%, volumetrically), three different moisture levels (air dry, 60% of field capacity and 75% of field capacity levels), one pressure and three replications. According to the results obtained, when soils increased moisture levels, the effect of compaction increased. Also, with adding different rates of compost applications to the soil, this increase was positively affected. When soil was compacted at the 75% of field capacity moisture level and was mixed with the rate of 4% of hazelnut husk compost, the maximum effect provided on saturation percentage (64.10%), pF1 and pF1.7 water contents, aeration porosity (18.95%), macro pore content (29.57%) and wilting point of soil. The compaction at the same moisture level has been effective on the field capacity and the rate of 3% of compost application (40.56%) was found to be sufficient. Hazelnut husk compost applications were significant only on available water content of soil; the highest value (3.90%) was obtained with the rate of 4% of compost application. On the other hand, compaction at the air dry condition was more effective on hydraulic conductivity (8.37cm.h-1) of clay loam soil. When the ratio of compost increased, this value (6.24cm.h-1, the rate of 4%) increased. The amount of micro pore decreased depending on increasing the amount of macro pore of soil.