Fındık zuruf kompostu ve bakteri aşılamasının soya fasülyesinin gelişimi ve nodül oluşumu üzerine etkileri
Effects of hazelnut husk compost and bacteria inoculation on soybean growth and nodule formation
  1. Tez No: 255953
  2. Yazar: MUHAMMED AKİF AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA BENDER ÖZENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, fındık zuruf kompostu ve bakteri aşılamasının soya fasulyesinin gelişimi ve nodül oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre, fındık zuruf kompostunun beş farklı karışım oranı (%0, %2, %3, %4, %5, hacimsel olarak), iki bakteri aşılaması (aşılı ve aşısız), iki sterilizasyon koşulu (sterilize edilmiş ve sterilize edilmemiş) ve 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Soya çeşidi olarak Flint 26B tohum çeşidi kullanılmış ve Azotek marka ticari Bradyrhizobium japonicum bakteri kültürü ile aşılama yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, topraküstü %N, kök %N ve toplam kuru madde miktarı bakımından sterilsiz ve aşısız koşulların daha etkili olduğu, özellikle bu koşullarda ortamda %4 oranında fındık zuruf kompostunun bulunmasının yeterli olduğu belirlenmiştir. Soya fasulyesinde nodül oluşumu üzerine, sterilizasyon uygulamaları önemli olup, aşılamanın bir etkisi bulunmamıştır. Bununla birlikte, toprağa farklı oranlarda fındık zuruf kompostu ilave edilmesi ile bu artışın olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Sterilli toprakta aşılı veya aşısız koşullarda %3 ve %4'lük zuruf kompostu uygulamalarının nodül sayısını daha fazla (sırasıyla 233 adet/bitki, 243 adet/bitki) artırdığı görülmüştür. Sterilli ve aşılı koşullarda %3'lük, sterilsiz ve aşısız koşullarda %4'lük zuruf kompostu uygulaması nodül ağırlığının artmasını sağlamıştır. Oluşan nodüllerin %N içeriği ise, sterilsiz ve aşısız koşullarda daha yüksek (%4.93) olduğu, zuruf kompostu uygulamalarından %3'lük dozun yeterli bir oran olduğu, belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the hazelnut husk compost and bacteria inoculation on development of soybean and nodule formation was investigated. Trial was established according to randomized parcels experimental design and as five different mixing ratio of a hazelnut huskcompost (%0, %2, %3, %4, %5, volumetrically), two bacteria vaccination (vaccinated and unvaccinated), two sterilization conditions (sterilized and unsterilized), and a 3 repetitive. As soybean varieties, Flint 26B was used and bacterium Bradyrhizobium japonicum, an Azotek trade mark, has been vaccinated. According to the results obtained, in terms of aboveground %N, root %N and total dry matter, that non-sterile conditions and non-inoculated conditions are more effective, and especially in these conditions its being at a rate of 4% of hazelnut compost is sufficent in the environment. On nodule formation in soybean sterilization practices are important, but any effect of vaccination was not found. In addition to this, with adding different rates of compost to the soil, this increase was positively affected. It was seen that %3 and %4 compost practises increased the number of nodules in sterile soil at inoculated and non-inoculated conditions much more(respectively, 233 pieces/plant, 243 units/plant). Husk compost applications have provided an increasing of nodüle weight at a rate of %3 in sterile and inoculated conditions and at rate of %4 in non-sterile and non-inoculated conditions. It was determined that %N content of nodules formed is higher (%4.93) in non-sterile and non-inoculated conditions. That a-%3-dose is an adequate rate was determined with the help of husk compost practises.