Değişik gübre uygulaması ve biçim zamanlarının ingiliz çiminde toprak altı ve toprak üstü aksamının gelişimine etkisi
The effect of different fertilizer application and cutting time on shoot and root development of perennial rye-grass
- Tez No: 276170
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ŞILBIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Deneme bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme alanına kurulmuştur.Denemede, bitki boyu, kök uzunluğu, kök ağırlığı, yaş ve kuru ot verim özellikleri incelenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre;En yüksek bitki boyu değeri 81.30 cm ile kompoze gübrelemenin uygulandığı geç biçimden elde edilmiştir. Her üç biçim uygulamasından da kompoze gübreleme en yüksek bitki boyu değerine ulaşmıştır.En yüksek kök uzunluk değeri 20.33 cm ile gübrelemenin yapılmadığı geç biçim kontrol uygulamasından elde edilmiştir.En yüksek kök ağırlık değeri 1026.93 kg/da ile kompoze gübrelemenin geç biçiminden elde edilmiştir.En yüksek yaş ot verimi 2111.66 kg/da ile kompoze gübreleme uygulamasının yapıldığı geç biçim uygulamasından elde edilmiştir.En yüksek kuru ot verimi 469.66 kg/da ile kompoze gübrelemenin geç biçim uygulamasından elde edilmiştir. Her üç biçim uygulamasından da elde edilen en yüksek değerler kompoze gübreleme uygulamalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study vas established three replications in Ordu University of Agriculture Faculty split plot design.In this study, plant height, root lenght, root weight, dry and green grass yield were investigated.According to research results;The highest plant height value 81.30 cm vere obtained from the application of compound pertilizer form of late cuttung. In oll three forms cutting of the compound fertilizer has reached the highest value of plant height.The highest value of root lenght of 20.33 cm and dont fertilize late cutting forms of control applications.The highest value of root weight 1026.93 kg/da vas obtained from the compound fertilizer late cuttung applications.The highest greet herbage yield 2111.66 kg/da was obtained from compound fertilizer late cuttung applications.The highest hay yield 469.66 kg/da was obtained from compound fertilizer late cuttung applications.The highest values were obtained from compound fertilizer applications all three cutting.