Selüloz esaslı ipliklerin büküm katsayısının temel dokuma kumaş yapıların fiziksel ve mekanik özelliklerine etkisi üzerine bir çalışma
A study on influence of twist factor of cellulose based yarns over physical and mechanical properties of basic woven structures
- Tez No: 276202
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU MARMARALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Pamuk, dünyada en çok üretilen doğal liftir ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen en önemli tekstil hammaddesidir.Dünyadaki ekilebilir tarım alanlarının yaklaşık %2,5'inde pamuk yetiştirilmektedir. Ancak pamuk tarımının verimli bir biçimde yapılabilmesi, pek çok çeşitte ve yüksek miktarda tarım kimyasalı kullanılmasını gerektirmesinin yanı sıra, aşırı su tüketimine de yol açmaktadır.Selüloz, dünyada en bol miktarda bulunan polisakkarit yapılı bir biyo-polimerdir ve yenilenebilir bir kaynaktır. Çeşitli kimyasal ve mekanik üretim süreçlerinin ardından tekstil endüstrisinin kullanımına uygun lif haline dönüştürülebilmektedir. Bu tip liflere, rejenere selüloz lifleri adı verilmektedir.Bu çalışmada, pamuk ve iki tip rejenere selüloz (viskon ve lyocell) lifinden, üç ayrı büküm katsayısında eğrilmiş ring ipliklerinden, 3 ayrı sıklıkta dokunan bezayağı, dimi 1/3 S, dimi 2/2 S ve panama 2/2 konstrüksiyonlu dokuma kumaşların fiziksel mekanik ve özellikleri, istatistiksel yöntemler kullanılarak, karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Böylelikle, rejenere selüloz liflerinin, pamuğun (Bt pamuk varyeteleri de dahil olmak üzere) yerini alabilecek bir seçenek oluşturup oluşturamayacaklarının irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cotton is the most produced natural fiber of the world and the most important textile fiber obtained from renewable resources. Approximately 2.5% of the world?s arable land is allotted for cotton farming. But, the achievement of efficient cotton cultivation imposes the implementation of various agricultural chemical agents in extensive amounts, and also necessitates large scale water consumption for field irrigation.Cellulose is basically a polysaccharide and the most abundant bio-polymer on the earth; ergo, a renewable resource. It is possible to obtain fibers from cellulose, after various sequential chemical and mechanical manufacturing processes, which are able to meet the requirements of textile industry. These types of fibers are termed as regenerated cellulose fibers.In this study, the physical and mechanical properties of plain, twill 1/3 S, twill 2/2 S and hopsack 2/2 fabrics which were woven by inserting diverse ring spun yarn wefts (manufactured with three different twist factors out of cotton and two species out of regenerated cellulose viscose i.e., rayon and lyocell staple fibers) were investigated comparatively by implementing statistical methods. It is aimed to examine whether the regenerated cellulose fibers have the intrinsic qualities and the market potential for being able to substitute the cotton fibers (including Bt cotton varieties), as being renewable alternative cellulosic fibers.