Çok etmenli sistemlerde yükün dengelenmesi için hybrid yaklaşım
A hybrid approach for load balancing in multi-agent systems
  1. Tez No: 276218
  2. Yazar: İLKSEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM BORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde dağıtık yapay zeka alanın bir çalışması olan Çok Etmenli Sistemlerde yükün dengelenmesi için kullanılan yöntemlerin yükün dengelenmesini sağlayamadığı durumlar ortaya konmuş ve bunun çözülebilmesi için kullanılabilecek hybrid bir model ortaya atılmıştır.Bu zamana kadar yapılan çalışmaları kapsayan ama yükün dengelenmesinde seviyeli bir yaklaşımı uygun gören çalışmada öncelikli olarak, etmenlerin üzerinde çalıştığı hostun mu , etmenin çalıştırdığı davranışların mı yoksa davranışların kendisinin mi yüklü olduğuna karar verilir. Duruma göre en uygun olan çözüm yada çözümler seçilir ve uygulanır. Bu şekilde etmenlerin üzerinde çalıştığı hostların ve etmenlerin üzerindeki yük dengeli bir şekilde dağıtılır.Bu zamana kadar gerçekleştirilen bir duruma özelleştirilmiş tekniklerden farklı olarak, aşırı yükün neden kaynaklandığı bulunur ve en uygun çözüm uygulanarak yükün dengelenmesi garanti edilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the cases which the methods used for load balancing in Multi-Agent Systems, a study of artificial intelligence field, has been proved to be inadequate and an hybrid model has been suggested in order to solve the problem.In the study including the studies so far but favouring layered approach in load balancing, it is decided whether, the host which the agents are working on, behaviours that agent run or the behaviours themselves are loaded. The best solution or solutions are choosen and applied as case requires. This way, the load of hosts that agents work on, and load of agents are evenly distributed.In contradistinction to techniques used so far, which are specific to one case, the cause of overload is being found and the load balancing is guaranteed by using the best solution.