Sert dolgu kaynağında dolgu alaşım elementlerinin aşınma direnci, mikroyapı ve seyrelme miktarları üzerine etkisi
Effect of hardfacing alloy elements on wear resistance, microstructure and dilution rates
- Tez No: 276217
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL CEYHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezde, özlü tel elektrod ile ark kaynağı yöntemi kullanılarak, S355J0 ana malzemesine sert dolgu kaynağı uygulanmıştır. Farklı özlü tel elektrodlar kullanılarak yapılan sert dolgu kaynağı işleminde, numunelerin aşınma dirençleri; seyrelme miktarları, sertlik değerleri ve mikroyapıları ile kıyaslanarak incelenmiştir.Aşınma deneylerinde pim-disk aşınma test cihazı kullanılmıştır. Aşınma deneyleri, farklı mesafelerde sabit yük altında yapılmıştır. Numunelerin sert dolgu metal kısmında yapılan EDS analizi ile kimyasal bileşimler belirlenmiştir. Belirlenen kimyasal bileşimler kullanılarak, numunelerde meydana gelen seyrelme miktarları saptanmıştır. Ayrıca makroskobik inceleme ile numunelerin dikiş seyrelme miktarları saptanmıştır. Numunelerin sertliğinin yüzeyden uzaklığa bağlı olarak değişimi mikrosertlik ölçümü ile belirlenmiştir. Mikroyapının incelenmesi için X ışını difraktometre cihazı, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır.Elde edilen sonuçlar aşınma direnci, seyrelme miktarı, mikrosertlik, mikroyapı yönünden değerlendirilerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, S355J0 steel substrate was hardfaced by using flux cored arc welding process (FCAW). In the hardfacing process using different hardfacing flux-cored wires, wear behaviour of the samples were evaluated comparing with dilution rate, micro-hardness values and microstructure.For the wear test, a pin-on disk wear test machine has been used. Wear tests were performed at constant load for different sliding distances. The chemical compositions of the weld metals were determined by EDS analysis. By using the determined chemical compositions, the rate of dilution was calculated for each hardfacing deposit. Also with the macroscopic examination of the samples, the seam dilution rate was calculated for each hardfacing deposit. A detailed microhardness survey was conducted along the central axes of the weld cross-sections. For the characterization of the microstructure XRD, optical microscope, SEM and EDS were used.Obtained results of wear resistance, dilution rate, microhardness, microstructure were evaluated in comprasion.