Divinilbenzen kopolimerlerinin Cu(II) adsorpsiyonundaki etkinliği
Effectiveness of divinylbenzene copolymers on Cu(II) adsorption
- Tez No: 276307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNARE AHMETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada divinilbenzen bazlı iki ticari reçine (KU-2:stiren divinilbenzen sülfonat (SDVB) ve KB-4:divinilbenzen-metakrilik asit (DVBM)) ve tarafımızdan sentezlenen divinilbenzen-itakonik asit kopolimeri (DVBİ) Cu(II) gideriminde adsorban olarak kullanılmıştır. Oda sıcaklığında gerçekleştirilen deneylerde Cu(II) adsorpsiyonu pH'a, adsorban miktarına, zamana ve konsantrasyona bağlı olarak araştırılmış ve adsorpsiyon için Langmuir ve Freundlich izotermleri çıkarılmıştır. Bütün adsorbanlarla Cu(II) adsorpsiyonunun Langmuir izotermine uyduğu belirlenmiştir. Ticari reçinelerle pH 5, sentezlenen kopolimerle ise pH 4'de daha başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ticari reçineler Cu(II) iyonuna karşı yüksek seçicilik göstererek DVBM 205,4 mg/g, SDVB 196 mg/g ve DVBİ 3,96 mg/g adsorplama kapasitesine sahip olmuştur. Ticari reçinelerin 0,1 g'ı ile %98-99, DVBİ'nin 0,5 g'ı ile ise %82,34 verime ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, two divinylbenzene based commercial resins (KU-2:styrene divinylbenzene sulfonate (SDVB) ve KB-4:divinylbenzene-methacrylic acid (DVBM)) and synthesized by us divinylbenzene-itaconic acid copolymer (DVBI) are used as adsorbents for Cu(II)?s removal. In the experiments made under room-temperature, the change of Cu(II) adsorption according to both pH, adsorbent time and concentration are researched, adsorption isotherms as Langmuir and Freundlich are formed. It is determined that for all adsorbents the adsorption of Cu(II) matches to Langmuir isotherm. For commercial resins pH 5, for copolymer pH 4 give more successful results. The adsorption capacities of higher selective resins to Cu(II) were 205,4 mg/g for DVBM, 196 mg/g for SDVB and 3,96 mg/g for DVBI. The 98-99% removal of Cu(II) was reached with 0,1 g of resins, 82,34% with 0,5 g of DVBI