Çizgelerde ayrıt birleştirilmişlik sayısı üzerine
Edge connectivity number on graphs
- Tez No: 276433
- Danışmanlar: PROF. DR. URFAT NURİYEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bir çok problemin incelenmesinde ve çözümünde çizge teorisi iyi bir model olmuştur. Birleştirilmişlik, çizge teorisinin en temel kavramlarından birisidir. Bu tezde öncelikle ayrıt birleştirilmişlik kavramı ve bu kavramla ile ilgili tanım ve teoremler incelenmiş, ayrıt birleştirilmişlik probleminin matematiksel modelleri önerilmiştir.Literatüre geçmiş mevcut ayrıt birleştirilmişlik algoritmaları incelenmiştir. Birleştirilmiş bir grafın ayrıt birleştirilmişlik sayısını veren yeni bir algoritma önerilmiştir. Bu algoritmanın diğer incelenen algoritmalardan farkı atılması gereken ayrıtları da vermesidir. Ayrıca ayrıt birleştirilmişlik sayısını hesaplamak için genetik algoritma tekniği kullanılarak DELPHI dilinde bilgisayar programı yazılmıştır. Çeşitli çizgelerde hesaplama denemeleri yapılmıştır.Ayrıt birleştirilmişlik kavramına bağlı olarak çizgedeki en yoğun ayrıtın bulunmasını hedefleyen ayrıt yoğunluk sayısı tanımlanmıştır. Temel çizge sınıfları için ayrıt yoğunluk değerleri hesaplanmıştır ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The graph theory has become a good model for investigating and solving of many problems. Connectivity is one of the basic concept of graph theory. In this thesis, firstly edge connectivity concept and the definitions and theorems related to this concept are analyzed. Mathematical models were proposed to the edge connectivity problem.Existing edge connectivity algorithms in literature were examined. A new algorithm that gives the number of the edge connectivity in the connected graph is proposed. The algorithm differ from other algorithms is to give the removing edge also. To calculate the number of edge connectivity, a computer program was written in DELPHI using genetic algorithm technique. Computational experiments were performed in variety graphs.Depending on the edge connectivity concept, edge intensity number that target the most intense edge in the graph is defined. For basic graph class edge intensity was calculated and the results are given.