İnsan işitme sisteminin yapısal ve işlevsel özelliklerinin üç boyutlu modelleme ve grafik animasyon ile gösterilmesi
Three dimensional (3D) modeling and animation of structural and functional properties of the human auditory system
- Tez No: 276432
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN O. KOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde şimdiye kadar iki boyutlu illustrasyonlarla gösterilmiş insan işitme sisteminin üç boyutlu simulasyonu üzerinde çalışılmıştır.Uygun bilgisayar programlarından yararlanılarak ses dalgasının dış kulak yolundan girişinden itibaren orta ve iç kulak yapıları üzerinde neden olduğu fonksiyonel değişikler ve buradan sinir sinyallerine dönüşümü hem makro düzeyde, hem de hücresel düzeyde modellenerek grafik animasyon olarak simüle edilmiştir.İşitme sistemi gibi karmaşık bir sistem ile ilişkili vücut parçalarının doğru biçimde modellenmesi ve ilgili mekanizmaların sanal ortamda hareketlendirilmesi ile tıp ve sinirbilim eğitimine katkı sağlanması hedeflenmiştir.Halen insan işitme sistemi ile ilgili modelleme ve bunlardan yararlanarak oluşturulmuş animasyonlar olmakla birlikte, bu tezde sunulan detay ve bütünlükte bir eğitim materyali bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis project outlines the human auditory system in three dimensional simulation which previously had been interpreted with two dimensional illustrations.By using the appropriate software and hardware, the functional effects of sound wave on the structures of external, middle and internal ear and finally the conversion of this wave to neural signals have been modeled and simulated as a graphics animation for both microscopic and macroscopic levels.The aim of this project is to provide materials and tools for neuroscience and medical education / literacy by accurately modeling the structures and simulating the physiological mechanisms of a fairly complex system like human auditory system.Even though there have been digital modelings and related animations of the auditory sytem, a detailed and comprehensive training material that we made in this thesis project couldn?t be published so far.