Six sigma and an application in construction sector
Altı sigma ve inşaat sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 276491
  2. Yazar: ONUR SERİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kalite kontrol yöntemlerinden birisi olan Altı Sigma ile ilgili bugüne kadar birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar değişik sektörlerde; süreçlerin iyileştirilmesi, müşteri memnuniyetinin arttırılması, maliyetin azaltılması, üretim zamanında iyileştirmeler gibi birçok konuyu içermektedir. Bu tezde, Altı Sigma'nın yöntemlerinden TÖAİK'in (Tanım-Ölçme-Analiz-İyileştirme-Kontrol) inşaat sektöründe yer alan bir firmada uygulanabilirliği araştırılmıştır.İlk olarak, yönteme uygun olarak problem tanımlanmış, daha sonra gerekli ölçümler yapılmış, bu ölçümler istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek gereken iyileştirmeler faktöriyel deney tasarım yöntemi ile belirlenerek uygulanmış ve bu iyileştirme sonuçlarının neler olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Six Sigma is known as one of the quality control principles and a lot of studies have been done about Six Sigma until today. These studies were related to improvement of processes, customer satisfaction, reducing cost, production time etc. In this thesis, implementation of DMAIC (Define-Measure-Analyze-Improve-Control), known as Six Sigma methodology is studied in a construction sector company.Firstly, the problem is defined according to DMAIC methodology. Then, the necessary measurements are done and analyzed by using statistical techniques. After that, necessary improvements are determined by factorial experiment method and results of executed improvement are controlled.