Analysis and design of synchronous/asynchronous cooperative communication systems
İşbirlikli senkron/asenkron iletişim sistemlerinin analiz ve tasarımı
  1. Tez No: 276506
  2. Yazar: MÜMTAZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN, YRD. DOÇ. DR. REYAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezdeki temel amaç, pratik işbirlikli iletişim şemalarının eşzamanlılık ta dikkate alınarak incelenip geliştirilmesidir. İlk araştırma turbo ve çok düzeyli kodların kullanıcı işbirliği yoluyla dağıtık uygulanmaları üzerinedir. Dağıtık turbo kodlanmış işbirlikli sistem için kullanıcılar arası hatalı iletim analize katılarak sönümlemeli kanallardaki bit hata oranı için bir üst sınır gösterilmiştir. Çok düzeyli kodlanmış işbirlikli sistemde ise her iki kullanıcının bilgisini tek bir sembole birleştirebilmek ve hedefte bağımsız olarak sezebilmek için dikgen sinyal kullanılmıştır. Çok düzeyli kodlanmış işbirlikli sistemin iki iletim anteni kullanan işbirliksiz çok düzeyli kodlanmış sistemin performansına ulaştığı gösterilmiştir.İkinci araştırma alanı kablosuz röle kanal üzerinden düşük yoğunluklu eşlik denetim kodlanmış işbirlikli iletişimdir. Sönümlemeli kanallar için çöz-ilet protokolünün performansı sez-ilet ve yükselt-ilet protokolleri ile karşılaştırılmıştır. Son olarak, röle kanalda kaynak ve röle iletimleri arasında zaman gecikmesi ve faz kayması varsayılarak eşzamansızlık tanımlanmıştır. İlk olarak bilgi kuramsal analiz gerçekleştirilmiş ve sonrasında maksimum sonsal olasılık türünde sezici tasarlanmıştır. Toplamsal beyaz Gauss gürültülü kanalda, tasarlanan alıcıyı uygulayan eşzamansız sistem eşzamanlı sistemden daha iyi bir başarım göstermiştir. Ancak sönümlemeli kanalda, düşük zaman gecikmeleri için azalan sınırlı bir performans düşüşü gözlenmiştir. Karmaşık maksimum sonsal olasılık sezicisine alternatif olarak, düşük karmaşıklıkta minimum ortalama karesel hata türünde bir sezici tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze and develop practical cooperative communication schemes considering synchronization issue. The initial research is on distributed application of turbo and multilevel codes via user cooperation. For distributed turbo coded cooperative scheme an upper bound on bit error rate is expressed for fading channels incorporating the erroneous inter-user transmission in the analysis. For multilevel coded cooperative scheme, orthogonal signaling is employed in order to embed the data of both users in single symbol and detect independently at the destination. The multilevel coded cooperative system is shown to attain the performance of non-cooperative counterpart employing two transmit antennas.The second research direction is on low density parity check coded cooperative communication over wireless relay channel. The performance of decode-and-forward (DF) protocol is compared with both detect-and-forward (DetF) and amplify-and-forward (AF) protocols for fading channels. Finally, asynchronism is introduced on relay channel by assuming a time delay and phase offset between source and relay transmission. Information theoretical analysis is realized initially and a receiver, employing maximum a posteriori probability type detector, is proposed. The asynchronous system employing the proposed receiver is shown to even outperform synchronous system for additive white Gaussian noise channel. However a small performance loss, which even vanishes for small relative delay values, is observed for fading channel. As an alternative to complex MAP type detector, a reduced complexity minimum mean square error type of detector is proposed.