Investigation of factors influencing English as a foreign language learners' cognitive presence levels in a 3D virtual learning environment
3B sanal öğrenme ortamında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerinin bilişsel buradalık düzeylerini etkileyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 636815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFİDAN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 459
Özet
Sorgulama Topluluğu modeli, çevrimiçi ve karma öğrenme ortamlarında bir öğrenme topluluğu oluşturmak ve sürdürmek için gereken işbirlikçi bir yapılandırmacı öğrenme ortamının temel öğelerini tanımlamak için yaygın olarak kullanılmış, tartışılmış ve analiz edilmiştir. Sorgulama topluluğu modelinin, çeşitli teknolojilerin de kullanıldığı çevrimiçi ve karma öğrenme ortamlarında, dil eğitimi alanına yönelik giderek artan sayıda uygulama çalışması olmasına rağmen, bu modelin 3 boyutlu sanal dil öğrenme ortamlarına uygulanması sınırlı sayıda kalmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Yabancı Dil olarak İngilizce öğrenenlerin, 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında (SLOODLE'ın kullanıldığı OpenSimulator) yürütülen, mantıksal boşluk etkinliklerine katıldıkları eşzamanlı çevrimiçi İngilizce konuşma modülünde, bilişsel buradalıklarını etkileyebilecek faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ek olarak, çalışmanın ikinci amacı, yabancı dil olarak İngilizce öğrenenlerin bilişsel buradalık düzeylerini öz-raporlarına ve doğrudan gözlem yöntemlerine dayalı olarak araştırmaktır. Bu çalışmada keşfedici vaka çalışması yaklaşımı benimsenmiştir. Bu çalışma, Ankara'da yer alan vakıf üniversitelerinden birinde yürütülmüştür. Çalışmaya, İngilizce Yeterlik Düzeyi Bağımsız Kullanıcısı olan ve Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 21 İngilizceyi yabancı dil olarak öğreneni katılmıştır. Veri toplamada, anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve görsel-işitsel materyaller (3B sanal öğrenme ortamında görev oturumlarının ekran yakalama kayıtları) ana veri kaynaklarıdır. Ölçüt örneklemeye göre seçilmiş 21 öğrenciden toplanan nicel veriler betimleyici istatistikî yöntemlerle analiz edilmiştir. Çoklu veri kaynağından alınan nitel veriler ise, sürekli karşılaştırma yönteminin izlendiği tematik analizle analiz edilmiştir. 3 boyutlu sanal öğrenme ortamının dinamiklerini anlamak ve 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında bilişsel buradalığı hangi faktörlerin etkilediğini analiz etmek için etkinlik sistem analizi gerçekleştirilmiştir. 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında yürütülen eşzamanlı çevrimiçi İngilizce konuşma modülünde bilişsel buradalığı etkileyen faktörlerde yer alan araçlar İletişim-etkileşim, bilgi, yönlendirme, sunum ve motivasyon araçlarıdır. Diğer faktörler arasında ortamın teknik altyapısı, katılımcıların teknik becerileri ve 3 boyutlu sanal öğrenme ortamının tasarımı ve konuşma görevleri yer almaktadır. Teknik zorluklara ve içeriğe ilişkin katılımcılara verilen teknisyen ve öğretim elemanının desteği de 3 boyutlu sanal öğrenme ortamında bilişsel buradalık için önemlidir.
Özet (Çeviri)
The Community of Inquiry (CoI) framework has been widely used, debated, and analyzed to define the core elements of a collaborative constructivist learning environment needed to build and maintain a purposeful learning community, in online and blended learning contexts. Although there is an increasing number of studies on the implementation of Community of Inquiry framework into the field of language education, in online and blended learning environments where various technologies has been used, the implementation of this model into the 3D virtual language learning environments has remained limited. The main aim of this study is to explore factors that may influence cognitive presence of English as a Foreign Language (EFL) learners when they engage in reasoning-gap activities in a synchronous online English-speaking module conducted in a three dimensional virtual learning environment (OpenSimulator with SLOODLE). In addition, the second aim of the study is to investigate the EFL learners' cognitive presence levels based on self-report and direct observation method. An exploratory case study approach was employed in the study. This study was conducted in one of the foundation universities of Ankara, Turkey. Twenty-one EFL learners who were Independent Users of English and studying at the Faculty of Education participated in the study. The main data sources for data collection were surveys, semi structured interviews, and audiovisual materials (screen capture recordings of task sessions in 3D VLE). The quantitative data which were collected from 21 EFL learners were analyzed via descriptive statistics. The qualitative data from multiple data sources were analyzed by thematic analysis following the constant comparative method. Activity system analysis was performed to understand the dynamics of 3D VLE and to analyze what factors influenced CP in 3D VLE. The factors influencing CP in a synchronous online English-speaking module in 3D VLE included tools such as Communication-interaction, information, navigation, presentation, and motivation tools. Other factors included technical infrastructure of the environment, participants' technical skills, and the design of 3D VLE and speaking tasks. The support of the technician and instructor given to the participants regarding technical difficulties and content was also important for CP in 3D VLE.