Anaerobic digestion of phosphorus rich sludge
Fosforca zengin arıtma çamurlarının anaerobik olarak çürütülmesi
  1. Tez No: 276537
  2. Yazar: ENİS TOKAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL PALA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın temel hedefi, biyolojik fosfor giderimi mekanizması gereği konvansiyonel aktif çamur prosesine göre daha yüksek miktarlarda fosfor içerme eğilimi gösteren İzmir Atıksu Arıtma Tesisi (İzmir A.A.T) çamurunun anaerobik olarak çürütülmesi sırasında fosforun davranışının araştırılmasıdır.İzmir A.A.T çamurlarının stabilizasyon ve gaz üretim potansiyeli belirlenmiştir. Optimum anaerobik çürütme proses parametreleri belirlenerek anaerobik çürütme prosesinin kütle ve fosfor dengesi saptanmıştır. Belirlenen parametreler dikkate alınarak anaerobik çürütücülerin tasarımı yapılarak üretilecek enerji miktarları saptanmıştır.Çalışma üç aşamada yürütülmüştür:Birinci aşamada, ön, son ve karışık çamurun karakteristikleri belirlenmiştir.İkinci aşamada, ön, son ve karışık çamurların metan üretim potansiyeli ve anaerobik olarak metana dönüştürülebilecek COD içeriği biyokimyasal metan potansiyeli (BMP) testleri ile belirlenmiştir.Üçüncü aşamada, beş tane reaktörü olan bir anaerobik çürütme laboratuar modelinin üç reaktörü ön, son ve karışık çamur ile işletilmiştir. Aşı çamuru Ankara Atıksu Arıtma Tesisi anaerobik çürütücüsünden alınmıştır. Kuru madde ve organik madde giderimi, gaz oluşumu ve fosforun davranışı izlenmiştir.Uçucu katı madde ve KOİ giderimleri, gaz üretimi ve üretilen gazın metan içeriği dikkate alındığında İzmir A.A.T ön, son ve karışık çamur için optimum hidrolik alıkonma süresi 15 gün olarak belirlenmiştir. Bu hidrolik alıkonma süresinde üretilecek olan elektrik enerjisi 112.875 kWh/gün olarak hesaplanmış olup, bu miktar tesisin toplam enerji tüketimi olan 100.000 kWh/gün'ü karşılayacak miktardadır.Sonuç olarak son ve karışık çamurun anaerobik olarak çürütülmesi prosesi sırasında çamurun bünyesindeki fosforun % 25'inin salındığı, böylelikle giriş fosfor yükünün % 20 oranında arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the main purpose was to investigate the behavior of phosphorus during anaerobic digestion process of İzmir Wastewater Treatment Plant?s (İzmir W.W.T.P.) sludge, which tends to have higher phosphorus concentrations than conventional activated sludge processes because of the mechanism of biological phosphorus removal.The stabilization and gas production potential of İzmir W.W.T.P.?s sludge were investigated. The best anaerobic digestion process parameters and the solids and phosphorus balance during the anaerobic digestion process were determined. According to the determined parameters the anaerobic digesters were designed and the energy productions were determined.The studies were carried out in three stages:In the first stage, the characteristics of primary, excess and mixed sludge were determined.In the second stage the methane production potentials, the COD contents that can be anaerobically converted to methane, of the primary, excess and mixed sludge were determined by using biochemical methane potential (BMP) assay.In the third stage, an anaerobic digester model with five reactors was used. Three of the reactors were used for primary, excess and mixed sludge. The inoculum sludge was taken from Ankara W.W.T.P. anaerobic digester. The dry solids and volatile solids reductions, gas productions and the behavior of phosphorus were monitored.When the volatile solids and COD reductions, the gas production and the methane content of the gas are evaluated, the optimum hydraulic retention time was determined as 15 days for İzmir W.W.T.P primary, excess and mixed sludges. At this HTR the electricity production of the plant would be 112.875 kWh/d which is more than the consumption of the whole treatment plant as 100.000 kWh/d.It can be concluded that, 25 % of the phosphorus was released from the structure of both the excess and mixed sludges during the anaerobic digestion process which adds a 20 % phosphorus load to the influent phosphorus load.