An efficient way of single and multiple containers loading by resizing the boxes
Kutuları tekrar boyutlandırarak tek ve birden fazla konteynıra yüklemenin etkin yolu
  1. Tez No: 276607
  2. Yazar: EVREN MEDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma çeşitli ebatlardaki konteynırlara yüklenecek olan kutuların yeniden boyutlandırılarak en etkin şekilde yerleştirilmesi için belirlenen yaklaşımları, bunların sonuçlarını ve mevcut durumla karşılaştırılmalarını içermektedir. Bu yaklaşımların uygulandığı iki çeşit problem tanımlanmıştır. Birinci problemde bir (tek) konteynırın bir çeşit ürün için tasarlanan kutu tipiyle nasıl doldurulacağı ele alınmıştır. Buradaki amaç konteynır içerisine en fazla miktarda ürün yerleştirebilmektir. İkinci problemde, müşteriler farklı ürünler için sipariş verirler. Her ürün için ayrı kutu tipi tasarlanacak olup, her bir siparişe ait kutular bloklar halinde bir veya birden fazla konteynıra en etkin şekilde yerleştirilir. Burada etkin yerleştirme, blokların kapladığı alanların minimize edilmesi ve her bir siparişin yerleştirilmesi sonucu kalan boşluğun arttırılmasıyla sağlanır. Bununla beraber ikinci problem için daha yüksek bir müşteri memnuniyetinin sağlanması amacıyla bir prosedür ve bu prosedürün alt prosedürleri ve politikaları oluşturulmuştur. Bu problemlerin çözümü için iki matematiksel model oluşturulmuş ve her bir modelin uygulamasının sonuçlarının karşılaştırılması için üç aşama belirlenmiştir. Birinci aşama, modellerin ?tamsayı ve doğrusal? özelliklerindeki indirgenmiş modeli kullanarak mevcut durumun performansını belirler. İkinci aşama, ?tamsayı ve doğrusal olmayan? orijinal modeli kullanarak global optimum olmayan (lokal optimum) sonuçları verir. Bu modellerin bilgisayar programındaki işlem süreleri indirgenmiş modellere göre daha azdır. Üçüncü aşamada da indirgenmiş modeller kullanılır ve her bir olası kutu boyutuna uygulanarak global optimum sonuçlar elde edilir. Çalışmanın sonunda bu üç aşamadaki sonuçlar değerlendirilmiş ve etkin olarak yüklenmiş konteynırların 2B çizimleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents efficient ways of loading boxes into containers by resizing them. Two different problems are determined to apply the proposed method. First problem contains filling a single container with only one type of boxes. It is objected to pack maximum products in the container. In second one, customers give orders of different products and thus different boxes are tried to be filled efficiently in one or multiple containers in a fashion of blocks for purpose of minimizing the volume of the block areas and increasing the remained space for the next orders. Also a procedure and its sub-procedures and policies are defined to create more customer satisfaction. Two mathematical models are formed to solve the problems and three stages are defined in appliance of each. At first stage, the model is modified to the reduced form which has integer linear properties and applied to the current box sizes. Second stage uses the original model which has integer nonlinear properties and may not get global optimal solutions although operates in less time for the solution. Third stage contains reduced form of the model as the first stage. This time all candidates for box sizes are applied and global optimal solutions are found. At the end, a comparison for all stages and 2D visualizing of the solutions are given in order.