Türkiye'nin Valerianella (Valerianaceae) taksonları üzerinde karpolojik araştırmalar
Carpological studies on the Valerianella (Valerianaceae) taxa of Turkey
  1. Tez No: 276610
  2. Yazar: ECE SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Türkiye'de yayılış gösteren Valerianaceae familyası ülkemizde Valeriana, Centrantus ve Valerianella olmak üzere üç cins ile temsil edilmektedir (Davis, 1972).Bu araştırmada Türkiye'de yayılış gösteren Valerianella Miller cinsinin 31 türünün karpolojik karakterleri incelenmiştir.Çalışma sırasında 2005-2009 yılları arasında Marmara, Ege ve Orta Anadolu Bölgelerine yapılan araştırma gezilerinde toplam 26 ilden 142 alandan 21 tür toplanmış bu alanlardan 30 tanesi labortuar çalışmaları için seçilmiştir. Araziden toplanamayan diğer 10 tür ise ISTE, ISTF, ISTO Herbaryumlarından alınmıştır.Çalışmanın birinci bölümünde; bitkinin genel görünüşü (habitus), meyvaları ve verimli ve verimsiz lokülleri morfolojik özellikleri ile birlikte fotoğraflar eşliğinde verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde; meyvanın mikromorfolojik özellikleri, meyvanın ön ve arka yüzeyleri, kaliks lop yüzeyi (iç ve dış) şeklinde detaylandırılarak Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ve yorumlanarak fotoğraflar ile sunulmuştur.Çalışmanın üçüncü bölümünde; meyvanın anatomik özellikleri mikrofotoğraflar eşliğinde ilk kez bu çalışmada ortaya konulmuştur. Olgun meyvanın orta kısmından alınan enine kesitler incelenmiş, perikarpın eksokarp, mezokarp ve endokarp kısımlarının detayları ile loküllerin özellikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Valerianaceae family which distributed in Turkey is represented mainly with those three genuses such as Valeriana, Centrantus and Valerianella (Davis, 1972).In this study the carpological characters of 31 species of genus Valerianella Miller distributed in Turkey were investigated.During the field studies between 2005-2009 at trips to Marmara, Aegean and Central Anatolia regions totally 21 species were collected from 142 sampling plots from 26 cities 30 sample plots of which assigned for laboratory investigations. The 10 species unavailable at searched field sites were obtained from ISTE, ISTF and ISTO herbariums.In the first part of the study; the general outlook (habitus) of the species and morphological features of fruits, fertile and sterile loculus together with their morphological views were given by photographic throughout.In the second part of the study; micro-morphological features of the fruit were detailed through anterior and posterior views, calyx lobe (outer, inner) surface and presented within Scanning Electron Microscope (SEM) photograph investigations and comments.In the third part of the study; determination of anatomical features of the fruit within microphotographs were reported in this research for the first time. Transverse sections achieved from the middle portion of the ripe fruit, were examined and details belonged to exo-, meso- and endocarp fragments and characteristics of loculus were presented.