İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nin su bitkileri üzerinde sistematik araştırmalar
The systematical studies on the aquatic plants of Alfred Heilbronn Botanical Garden, Istanbul University
- Tez No: 276609
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER, YRD. DOÇ. DR. ERDAL ÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İstanbul Üniversitesi, Alfred Heilbronn Botanik Bahçesinin Su Bitkileri Üzerinde Sistematik Araştırmalarİstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi'nde, eğitim-öğretim hizmetine başlamasından günümüze, öncelikli olarak yurtiçinden ve yurtdışından tohumlar ve canlı bitkiler kayıt altına alınmaktadır.İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi'nde, önceleri envanter çalışmaları tüm bitkiler için yapılmış, fakat daha sonraki çalışmalar yalnızca tohum kataloğu olarak devam ettirilmiştir.Bahçenin, canlı su ve sulak alan bitkileri koleksiyonunun düzenli bir envanteri yoktur. Bu nedenle, yüksek lisans tezi kapsamında bahçenin dış ortam parselleri arasına yerleştirilmiş ve çoğunluğu seralarda bulunan yapay sulak alanlardaki, havuzlardaki ve her mevsim nemli bırakılan bazı alanlardaki mevcut su ve sulak alan bitkileri incelenmiştir.Türkiye'nin su ve sulak alan bitkileri çeşitliliği bakımından en önemli sulak alanlarından birisi olan Trakya Bölgesi'ndeki göllerden Eğrelti ve Tohumlu Bitki familyalarından örnekler toplanmıştır. Bitkiler botanik bahçesindeki bir kısmı yeniden düzenlenecek olan ortamlarında kültüre alınmıştır.Bu yüksek lisans tezinde amaç, Alfred Heilbronn botanik bahçesinin takson varlığını zenginleştirmek, havuzlarda ve nemli alanlardaki eğreltilerden ve tohumlu bitkilerden bazı familyalara ait su ve sulak alan bitkilerinin envanter çalışmasını yapmaktır. Ayrıca ISTF Herbaryumu'ndaki su ve sulak alan bitkilerine ait ayrıntılı bir sistematik envanteri de ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The Systematical Studies On The Aquatic Plants Of Alfred Heilbronn Botanical Garden, Istanbul UniversityIstanbul University Alfred Heilbronn Botanic Garden, from starting education-teaching attendence until today, as priority seeds, which have been sent from inland and abroad, alive plants have been chained.Istanbul University Alfred Heilbronn Botanical Garden, previously inventory studies had been fulfilled for all plants. But later studies have been continued just as seed catalogue.There is not a regular inventory for alive aquatic and wetland plant collection of garden. Because of this, within master thesis, existent aquatic and wetland plants were examined in artificial wetlands which is placed among the outside parcels of garden and mostly located in greenhouses, pools and the some regions that are kept moist in every season.The samples from fern (Pteridophyta) and flowering plants (Spermatophyta) families were collected from lakes in Thrace region which is one of the most important wetlands on account of enriching aquatic and wetland plants of Turkey. When the transmission processes complete under the optimum conditions, plants were taken to cultivation to their reordered enviroment in botanic garden.The aim is to enrich of the taxon existence of Alfred Heilbronn Botanic Garden and fulfill inventory studies of aquatic and wetland plants which belong to some families from Pteridophyta and Spermatophyta in the pools and in the wetland, in this master thesis. In addition, a detailed systematic inventory, which belongs to aquatic and wetland plants in ISTF Herbarium, is revealed.