Environmental distribution modeling of resident and migratory passerine birds from Turkey in a climate change perspective
İklim değişikliği açisindan Türkiye'de ki yerleşik ve göçmen ötücü kuşlarin çevre dağılım modellemesi
- Tez No: 276618
- Danışmanlar: DR. ORTAŞ ONMUŞ, YRD. DOÇ. DR. İ. RAŞİT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliğinin farklı türler üzerine etkileri dünyanın farklı bölgelerinde yoğun olarak incelenmektedir. Bu tezin amacı, iklim değişikliğinin Türkiye'deki 20 yerleşik ve dokuz yaz göçmeni ötücü kuş (Passerine) türüne etkisini tahmin etmektir. Ötücü kuş türlerin 2020, 2050 ve 2080 yıllarına göre potansiyel coğrafi dağılımı, Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC)'nin iki farklı ekonomik ilerlemeye bağlı olarak geliştirilen iklim değişikliği senaryolarına (A2a ve B2a) uygun iklim verileri kullanılarak maksimum entropi modelleme yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Sonuçlar yerleşik türlerin varlık alanlarını genişlettiklerini, oysa her üç çalışma periyodunda da iklim değişikliğinin göçmen türler üzerindeki olumsuz etkisinin daha fazla olacağını ve bu türlerin bulundukları bölgelerdeki varlık alanlarının önemli miktarda azalacağını göstermiştir. Üreme alanları çoğunlukla Türkiye'nin kuzey ve batı kesimleriyle ile sınırlı bulunan türler giderek uygun iklimsel alanlarını kaybetmişlerdir. Buna ek olarak, üreme alanları ülkenin güney kesimiyle kısıtlı olan türler yayılım alanlarını Türkiye'nin kuzeybatı bölgelerine doğru genişletecek potansiyele sahip olacaklardır. Çalışmada ana sınırlayıcı faktör olarak sadece iklim değişkenlerinin kullanılması ve buna bağlı herhangi bir uygun yaşam alanı verisinin değişken olarak kullanılmaması nedeni ile sonuçların en iyi durum senaryoları yansıttığı göz önünde bulundurulmalıdır. Gelecekteki araştırmalar daha geniş bir coğrafi alandan tür dağılım verileriyle yürütülmeli ve alttür bazında daha detaylı analizler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The effects of changing climate have been studied extensively on various species and in different parts of the world. The objective of this thesis is to predict the effect of climate change on the distribution of 20 resident and nine summer breeding migratory Passerines in the Turkey. Potential geographic distribution of Passerine species have been analyzed by using a maximum entropy modelling approach for the years 2020, 2050 and 2080, and appropriate bioclimatic data from two different increasing economic activity level climate change scenarios (A2a and B2a) of Intergovernmental Panel on Climate Change. The results indicate that most of the resident species will maintain or expand their presence areas. On the other hand climate change will affect summer migratory Passerines more negatively than the resident species. These migratory species are predicted to lose significant portions of their presence areas during three study periods. The species whose breeding areas are restricted to the more northern and western parts of the Turkey will progressively lose suitable climate space. In addition, species that have restricted breeding areas in the southern parts of the country will have the potential to expand their range to the northern and western parts of Turkey. It should be noted that the results symbolize the best case scenarios, since only bioclimatic variables are used as the main limiting factors and any variable related to availability of suitable habitats and/or roosts are not considered. Future research should incorporate species data from a wider geographic area and more fine-tuned analyses using subspecific distribution information.