Şanlıurfa'da ekolojik konut tasarımı önerisi
Ecological home design proposal in Şanliurfa
  1. Tez No: 276695
  2. Yazar: FARUK MEHMET AKÇAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN ŞAHİN DİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan çalışma 6 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; üzerinde çalışılan konu kısaca tanıtılmış, tezin amacı ve kapsamı belirtilmiştir.İkinci bölümde; ekoloji ve yapıya dair kavramlar açıklanmış, tanımların üzerinde durulmuştur. Bu sayede yapılan çalışmaya kuramsal bir zemin oluşturulmuştur. Ekoloji kavramı, bu kavramın neleri kapsadığı, ait olduğu mekan ve yapı ile olan ilişkisi incelenmiş, önerilen konut projesinin tasarımına yol göstermesi için ekolojik yapı tasarımını etkileyen faktörler, ekolojik yapı malzemesi seçimi araştırılmıştır. Bunun yanı sıra önerilen konut projesinin değerlendirilebilmesi için dünya genelinde kullanılan değerlendirme yöntemleri ve örnekleri açıklanmıştır.Üçüncü bölümde; projenin uygulanacağı bölgenin sahip olduğu özellikler, bu özelliklerin bölgenin geleneksel konut mimarisini ve oradan geleneksel dokuyu nasıl etkilediği incelenmiş, örneklerle de desteklenerek elde edilen verilerden projeyi tasarlarken yararlanılmıştır. Bu sayede bölgesel verilere duyarsız kalmayan ve geçmiş tecrübelerden yararlanılmış bir tasarım oluşturulmaya çalışılmıştır.Dördüncü bölümde; Şanlıurfa'nın kırsal kesimlerinde, çağdaş teknolojilerin de kullanımıyla insan ihtiyaçlarına cevap veren, kendi kendine yetebilen, esnek planlı, ekolojik konut tasarımı önerisi getirilmiştir. Önerilen bu ekolojik konut tasarımı, tasarımda dikkate alınan kriterler, önerilen konut tipleri, ekolojik konut önerisinde yer alan yapı elemanları detaylı bir şekilde çözümlenmiştir.Beşinci bölümde; önerilen ekolojik konut tasarımı dünya genelinde kullanılan değerlendirme yöntemlerinden olan LEED'e göre incelenmiş, yapılan çalışmanın başarısı sorgulanmıştır.Altıncı bölüm tezin sonuç kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde dünyada ve Türkiye'de ekolojik yapı bilincinin gelişmesine karşın, uygulanmış ekolojik yapı örneklerinin sayıca azlığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study consists of six chapters. In the first chapter, study on the subject was briefly introduced, the purpose and scope of the thesis has been stated.In the second chapter, the concept of ecology and structure are explained, described and considered. In this way, the study has a theoretical basis. Ecology concept, the relationship that regarding to its location and structure has been examined, the proposed housing project on the design of guidance for ecological structure desing factors that affect the ecological building material selections were researched. In addition, for the evaluation of this proposed housing project, assessment methods and examples which are used worldwide are described.In the third chapter, properties of the area that the project will be constructed and how this properties influence traditional residential architecture and indirectly traditional tissues are examined, then with the support of illustrations, obtained datas are used in order to design project. In this way, a design is attempting to create which is not insensitive to regional datas and benefits from the past experience.In the fourth chapter, in the rural areas of Sanliurfa, the use of modern technologies that respond to human needs come up with self-sufficient, flexible planned, ecological housing design proposals. The suggested ecological housing design, the design criteria taken into consideration and the proposed housing types as well as the ecological housing proposals in the structural elements were analyzed in a detailed way.In the fifth chapter, the proposed ecological housing design has examined according to LEED which is an evaluation method that used worldwide and the success of the studies has been questioned.Sixth chapter is the conclusion part of the thesis. In this part, although the consciousness of ecological structure in Turkey and in the world has developed, scarcity of the number of applied ecological structure cases are emphasized.