Efüzyonlu otitis mediada östaki tüpünün nazofaringeal ağzının ince yapı düzeyinde incelenmesi
- Tez No: 27671
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET EOM çocukluk döneminde sık görülen, iletim tipi işitme kaybı ile seyreden orta kulakta sıvı birikmesidir. Etyopatogenezi halen tam anlaşılamayan bu tablonun son yıllarda östaki disfonksiyonu sonucu geliştiği fikri ağırlık kazanmaktadır. EOM nın etyopatogenezini araştırmak amacıyle, orta kulak ve östakide yaptığı değişiklikler bir çok araştırmada incelenmiştir, ancak bu hastalarda östakinin nazofaringeal orifısinde yapılan elektron mikroskopik düzeyde çalışmaya rastlanmamıştır. Bu amaçla 15 'i EOM lı ve 2 'si normal kulağa sahip toplam 17 kişi üzerinde bu çalışma yapılmıştır. Çalışmamız sonucunda EOM lı hastalardan alınan mukoza örneklerinde silyalı hücrelerin sayılarının fazla olmasına rağmen, silyalann normal görünümünü kaybederek bileşik silyumlar haline dönüştüğü, goblet hücrelerinin sayılarının oldukça az olduğu dikkati çektr. Aynca goblet hücreleri, silyalı hücreler ve ara hücrelerinde müköz salgıyı simgeleyen benzer yapılar görüldü. Bu durum goblet hücreleri gibi diğer hücrelerinde sekresyon yapma özelliği kazanabileceği şeklinde yorumlandı. Bileşik silyumlara sahip silyalı hücrelerin fonksiyonlarını iyi yapamamalarına bağlı olarak mukosilyar bozukluk meydana gelecek, oluşan mukoid sekresyon atılamayıp, orta kulak ve östakide birikerek enfeksiyona zemin hazırlayacaktır. Bu zeminde gelişen enfeksiyon mukozada daha ileri değişikliklere yol açacak, sonuçta EOM kronikleşecektir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY Otitis media with effusion (OME) is a collection of fluid in the middle ear seen frequently during childhood causing conductive hearing loss. Although, etiopathogenesis of this phenomenon has not been fully understood, the role of the eustachian dysfunction is mostly accepted. There are many studies in the literature which showed electron microscopic changes in the middle ear and eustachian tube. In this article electron microscopic changes in nasopharyngeal orifice in 15 patients with OME are studied. In the mucosal specimens of the patients with OME, ciliated cells were found to be abnormal in appearance. The ciliums were combined and the number of goblet cells were decreased. Also, there was mucoid secretion in goblet cells, ciliated cells and intermediated cells which proved that non-goblet cells have gained secretory function. Since those cells with combined cilia will not function well, it is postulated that mucociliary dysfunction can cause collection of fluid in the middle ear and eustachian tube, which will predispose to middle ear infection. Later on, the infection can aggravate the mucociliary dysfunction, and there will be a vicious cycle which will result with chronic OME. 32