Plevral sıvıların etyolojik tanısında adenosine deaminase (ADA) aktivite tayininin önemi
- Tez No: 4511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUMAN NADİR EKİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Çeşitli etyolojilere bağlı 65 plevral effüzyonlu hastanın serum ve plevra sıvılarında Adenosine deaminase (ADA) aktivitesi belirlenmiştir. Tüberküloz kökenli plevral effüzyonlu ve ampiyem grubundaki hastaların sı vı lan m n maligniteye ve dolaşım yetmezliğine bağlı sıvılara göre belirgin şekilde ADA aktivitesine sahip olduğu gösterilmiştir. Eksuda ve transuda ayrımında, sıvıda ADA değerinin ölçümü değerlidir. ADA aktivite tayini düşük maliyetli ve kolay bir test olup plevral sivili hastalarda rutin çalışmaya alınması uygun olur kanısındayız. -42-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adenosine deaminase (ADA) activitiy in the etiological diagnosis of the pleural effusions. The activity of ADA was determined in serum and pleural fluid of 65 patients with pleural effusions of various aetiology. Tuberculous pleural effusions and empiyemas demonstrated significantly higher actvities of ADA than pleural effusions with malignancy and congestive heart failure. The determination of ADA activity in plevral fluids is valuable for differentiating exudative fluids from transudative fluids. Determination of ADA is low cost and easy test that we now consider in the early routine study of patients with effusions. -43