İstanbul minarelerinin geleneksel yapım teknikleri ve günümüzdeki restorasyonu
Traditional construction techniques and the contemporary restorations of Istanbul minarets
  1. Tez No: 276717
  2. Yazar: KIVANÇ HAMDİ KUŞÜZÜMÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. Z. HALE TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koruma-Yenileme ve Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Yüksek lisans tez çalışmamda birçok uygarlığa ve medeniyete ev sahipliği yapmış olan İstanbul'un İslami yapılarının en önemli örneklerinden camilerin ayrılmaz bir parçası olan minareler ele alınmıştır.Tez, yedi ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünün ardından birinci bölümde minarenin tanımı, ortaya çıkışı ve tarihsel süreç içindeki gelişimi tablo yardımıyla özetlenmiştir.İkinci bölümde; İstanbul minarelerinin tarihsel süreç içindeki gelişimi, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün dijital arşivindeki 74 adet minarenin çizimleri kullanılarak oluşturulan tablolar yardımıyla anlatılmıştır.Üçüncü bölümde İstanbul minarelerinin tüm bölümleri tek tek ele alınarak açıklanmıştır.Dördüncü bölümde İstanbul minarelerinin çeşitleri; malzeme, sayı, plandaki konumu ve bölümlerinin özelliklerine göre sınıflandırılarak anlatılmıştır.Beşinci bölümde; bir minarenin geleneksel yapım tekniği temelden âleme kadar aşamalarla ve çizim destekli olarak detaylı bir şekilde anlatılmıştır.Altıncı bölümde; İstanbul minarelerinin günümüzdeki restorasyon yöntemleri ve teknikleri güncel örnekleriyle açıklanmıştır.Sonuç bölümünde ise, elde edilen veriler doğrultusunda geleneksel ve günümüzdeki yapım teknikleri hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With my master thesis the minarets which are the integral part of the mosques are being researched that are built in Istanbul, the home of many civilizations.The thesis, consists of 7 main sections. After the entrance part, the definition, emergence and the development in historical process of the minaret is summarized with a table in the first part.In the second part the evolution of Istanbul minarets in historical period is explained with the 74 pieces of minarets from the digital libraries of The Foundation for Regional Directorate.In the third part; basis, cone and all other sections of Istanbul minarets have been observed individually.In the fourth part; Istanbul minarets were classified according to the types of material, position on the plan, minaret number, and minaret sections.In the fifth part; the traditional building techniques of a mansory minaret sample has been described from foundation to the world stages with drawing support.In the sixth part the restoration techniques and the restorations of Istanbul minarets are being explained with examples of current methods.In conclusion, a general assessment has been made about the traditional restoration techniques and contemporary restoration techniques with the data obtained in typology study.