Endüstri mirası kapsamındaki yapıların günümüz şartlarında değerlendirilmesi ve Kasımpaşa Tuz Ambarı örneği
The evaluation of the structures within the scope of the industry heritage in today?s conditions and Kasimpaşa Salt Warehouse sample
- Tez No: 276805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY BODUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknolojik, sosyal, kültürel ve ekonomik boyutta yarattığı gelişmelerle, Endüstri Devrimi'nin tarihteki etkileri dünyada olduğu gibi Osmanlı Devleti'nde de hissedilmiştir. Endüstri yapıları, taşıdıkları teknik bilgi, yapıldıkları döneme ait sosyal, kültürel, tarihi ve mimari özellikleriyle endüstri mirası kapsamında değerlendirilmektedir.. Bu nedenle, tüm korunmaya değer yapılarda olduğu gibi endüstri yapılarında da bulunan korunmaya değer özelliklerin tahribata uğramaması için, yeniden işlevlendirme sırasında uygulanacak olan müdahaleler hassasiyetle ele alınmalıdır. Tez kapsamında, yeniden işlevlendirilecek olan korunmaya değer yapılara müdahalede dikkat edilecek noktalar incelenerek, yeniden işlevlendirmeyi gerektiren sebepler ve uygun işlev seçimin etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. Endüstri mirası kapsamındaki örneklerden Kasımpaşa Tuz Ambarı binası ele alınmış, binanın yeniden işlevlendirilmesi sırasındaki aşamalar hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the developments created in technological, social, cultural and economic size the effects of Industry Revolution in history have been felt in Ottoman State as well as in the world. The industrial structures are evaluated within the scope of industrial heritage with their properties of the technical information they have and the social, cultural, historical and architectural properties of the period they are constructed. Therefore, all the interventions must be handled sensitively to be applied during the re-functioning for the properties worth to be protected not to be destroyed found in also the industrial structures just like in all the structures worth to be protected. By examining the points to be paid attention in the intervention to the structures worth to be protected that will be re-functioned within the scope of the thesis, the reasons requiring the re-functioning and the factors affecting the suitable function selection have been addressed. The building of Kasımpaşa Salt Warehouse has been handled from the samples within the scope of the industry heritage and the detailed information has been given about the stages during the re-functioning of the building.